avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatorie dubla
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatorie dubla

Daca ma poate cineva informa despre situatia data..am fost casatorita cu sotul meu in 2005, avem un copil, dupa un an ne-am despartit dar pina in prezent nu avem divortul, intre timp el a obtinut pasaportul roman , a plecat peste hotare si s-a casatorit sustinind ca noi nu suntem casatoriti neavind stampila in buletin...acum rezulta ca el are doua sotii , doua casatorii...as vrea sa stiu ce lege este pentru aceasta situatie si daca poate fi tras la raspundere pentru aceasta? multumesc anticipat....mentionez ca sunt din Republica Moldova
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 10:47, 22 Noiembrie 2011
ce nationalitate are sotul si unde s-a casatorit a 2-a oara?


chiar daca are si cetatenie romana, in unele state arabe se poate casatori de mai multe ori.
doar in romania ar fi bigam, daca s-ar mai casatori, sau ar incerca sa-si transcrie in romania si cea de-a 3-a casatorie

Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Noiembrie 2011
ContSters82289, utilizator
este cetatean moldovean si romin si s-a casatorit a doua oara in Belgia
poate fi acuzat de bigamie
cine il acuza in acest caz si daca nu se depisteaza acest fapt?poate ar trebui sa anunt pe cineva?
Daca prima casatorie a fost realizata in RM iar a doua in Belgia nu poate fi acuzat de bigamie. Atata timp cand nu transcrie una din casatorii in celalalt stat.

Poate fi acuzat totusi de fals in acte in Belgia. „Informati” autoritatile belgiene de acest fapt. El cand s-a casatorit in Belgia a trebuit sa aduca un certificat de la Ambasada Moldovei ca nu este casatorit sau putea sa dea o declaratie pe proprie-raspundere
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Noiembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

Alte discuții în legătură

Inregistrarea casatoriei intocmita in belgia kath kath Buna, In anul 2009 m-am casatorit in Bruxelles cu un cetatean roman. Dupa doar doi ani ne-am despartit si un an mai tarziu a urmat si divortul:( in urma ... (vezi toată discuția)
Pasapoarte anutsa22 anutsa22 Buna ziua! As vrea sa adresez o intrebare. Sunt moldoveanca sunt casatorita cu un roman, documentele mele au ramas pe numele de familie de fata , trebuie ... (vezi toată discuția)
Bigamia este permisa la persoanele cu cetatenie romana dobandita? Icgel Icgel Va supun atentie o problema foarte grea: am o ruda casatorita cu un sirian de20 de ani. El si-a luat si cetatenie romana,dar ea nu si-a luat si cetatenie ... (vezi toată discuția)