Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatorie dubla
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatorie dubla

Daca ma poate cineva informa despre situatia data..am fost casatorita cu sotul meu in 2005, avem un copil, dupa un an ne-am despartit dar pina in prezent nu avem divortul, intre timp el a obtinut pasaportul roman , a plecat peste hotare si s-a casatorit sustinind ca noi nu suntem casatoriti neavind stampila in buletin...acum rezulta ca el are doua sotii , doua casatorii...as vrea sa stiu ce lege este pentru aceasta situatie si daca poate fi tras la raspundere pentru aceasta? multumesc anticipat....mentionez ca sunt din Republica Moldova
ce nationalitate are sotul si unde s-a casatorit a 2-a oara?

chiar daca are si cetatenie romana, in unele state arabe se poate casatori de mai multe ori.
doar in romania ar fi bigam, daca s-ar mai casatori, sau ar incerca sa-si transcrie in romania si cea de-a 3-a casatorie

ContSters82289, utilizator
este cetatean moldovean si romin si s-a casatorit a doua oara in Belgia
poate fi acuzat de bigamie
cine il acuza in acest caz si daca nu se depisteaza acest fapt?poate ar trebui sa anunt pe cineva?
Daca prima casatorie a fost realizata in RM iar a doua in Belgia nu poate fi acuzat de bigamie. Atata timp cand nu transcrie una din casatorii in celalalt stat.

Poate fi acuzat totusi de fals in acte in Belgia. „Informati” autoritatile belgiene de acest fapt. El cand s-a casatorit in Belgia a trebuit sa aduca un certificat de la Ambasada Moldovei ca nu este casatorit sau putea sa dea o declaratie pe proprie-raspundere
Alexandru Munteanu, Avocat