avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea nr. 71/2011
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea nr. 71/2011

buna ziua,
poate cineva sa ma ajute spunandu-mi daca in cazul perimarii art. 248 noul cod de procedura civila alineat 3 care a fost abrogat prin art.219 pct 3 din Legea nr. 71/2011 este in vigoare deoarece am vazut ca este lipsa in aceasta lege,si daca da,in cazul in care am un proces suspendat pe comercial care ar trebui sa fie perimat peste o luna cand implineste 6 luni se aplica termenul de 1 an sau la procesele deja incepute se merge pe legea veche?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mmmmela , utilizator 13:57, 21 Noiembrie 2011
stie cineva cand va intra in vigoare noul cod de procedura civila?
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc,sa presupun ca primul dupa codul civil va fi schimbat codul penal si dupa aceea vor fi schimbate procedura civila/penala.
mmmmela a scris:

ar trebui sa fie perimat peste o luna cand implineste 6 luni...


Parerea mea este ca se aplica termenul de un an, ramas in alin. 1 (termen procedural).

Daca "ar fi fost deja" (in loc de "ar fi trebuit sa fie"), poate ca mai era loc de discutie.
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2011
romascanu, moderator
parerea mea e ca procedura civila e cea veche si perimarea face parte din ea..
zic..6 luni in materie comerciala si un an in materie civila
zic si eu

Alte discuții în legătură

suspendarea cauzei conform art. 155 ind. 1 c.p.c. egkertsou egkertsou Buna ziua . As dori sa stiu care este termenul de valabilitate a suspendarii,respectiv dupa ce perioada se perimeaza cauza. De asemenea in cazul perimarii ... (vezi toată discuția)
Termen de perimare - litigii cu profesionistii mariazanoaga mariazanoaga termenul de perimare in cazul litigiilor cu profesionistii este de 6 luni? (vezi toată discuția)
Competenta materiala gygycuta2 gygycuta2 in legatura cu competenta tribunalului de a judeca procese si cereri in materie comerciala al caror obiect depaseste 100000 ron s- a schimbat in noul cod civil ... (vezi toată discuția)