Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decadere din drepturi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decadere din drepturi

Buna ziua.Am incheiat procesul de divort unde fostul sot are un program de vizita stabilit,problema este ca baiatul in varsta de aproape 9 ani nu vrea sa mearga la taica-su deoarece el are niste traume produ-se de fostul sot,fiind consumator de alcool,cum sa procedez sa i-l decad din drepturi ca parinte (toata lumea care il cunoaste il stie de alcoolic) si vreau sa obtin si dreptul de a putea iesi din tara cu coplilul fara acordul sau(mentionez ca el i-si schimba des domociliul si nu pot sa il gasesc sa i-mi dea procura-este de inteles de ce i-si schimba domiciliul din cauza bauturii)
Puteti iesi din tara cu minorul fara acordul fostului sot,in temeiul hotararii de divort.
AM inteles ca pentru a iesii din tara i-mi trebuie hotararea de divort si inca ceva(ordonanta prezidentiala sau asa ceva)
Nu,doar hotarea de divort investita cu formula definitiva,irevocabila si executorie.
Cum pot sa il decad din drepturile parintesti pe tata-l,mentionez ca ,copilul are traume cauzate de tata si nu vrea sa merga la el asa cum s-a stabilit programul de vizita,sa il duc la psiholog si sa cer un raport ?
Din moment ce prin actiunile sale,fostul sot nu pune in pericol integritatea minorului....ma tem ca nu aveti cum sa-i ingraditi acest drept.