Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fuziune
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fuziune

sunt 2 firme cu acelasi administrator, din care 1 are mijloace fixe si cu cifra de afaceri mai mica , iar cealalta nu are datorii si se doreste a se lucra pe cea de a doua doar pentru nume, pt ca este cunoscuta. poate firma a doua cea cu numele sa o absoarba pe prima care are mijloacele fixe?
procedura fuziunii este prevazuta si in noul cod civil si prin urmare este posibila,fuziunea prin absorbtie respecta legea societatilor comerciale iar prin aceasta bineinteles ca societatea absorbanta preia atat drepturile cat si obligatiile societatii absorbite
ContSters82289, utilizator
Poate sa o absoarba in conditiile art. 238-251 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.