Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionare firma in lichidare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionare firma in lichidare

Buna ziua,
As dori sa intreb si eu domnii in masura sa raspunda, de pe acest forum, daca o firma careia i s-a deschis actiunea de lichidare in decembrei anul trecut, mai poate fi cesionata de catre actualul asociat unui altui asociat ?
Va multumesc !
In principiu nu, doar daca ar interveni o fuziune prin absorbtie, situatie in care o alta societate ar putea sa o absorba pe cea in lichidare daca sunt intrunite conditiile art. 238 alin. (4) din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.
Am inteles, va multumesc !