Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Conferinta zonala Sud-Vest cu tema: \"Judecator-expert ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Conferinta zonala Sud-Vest cu tema: "Judecator-expert judiciar topograf", Targu-Jiu

CONFERINTA ZONALA SUD-VESTcu tema:
"Judecator-expert judiciar topograf"
Targu Jiu, 26-27 noiembrie 2011

In perioada 26-27 noiembrie 2011, se va desfasura la Targu Jiu, conferinta “JUDECATOR – EXPERT JUDICIAR TOPOGRAF“,
organizata de Asociatia Profesionala a Expertilor Topografi din Romania in colaborare cu Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania.
La conferinta vor participa membrii ai APET-R si UNJR, reprezentanti ai Ministerului Justitiei, Asociatiei Nationale a Magistratilor, Tribunalelor,
Judecătoriilor si ai Baroului de Avocati.
Persoane de contact:
1) Gheorghe Lipianu -tel. mob.0761410079; e-mail: gigilipianu2008@gmail.com; gigilipianu@yahoo.com;
2) Pepelea Elena – tel mob. 0785255078; e-mail: vichipepelea@yahoo.com;
3) Sguroiu Irina – tel mob.: 0748198210; e-mail: lucrari.cadastru@yahoo.com; fax:0353405073.
4) Gavrila Marian tel. mob. 0766224401; e-mail: mariangvrl@yahoo.com
Confirmarea participarii se va face pana la data de 22.11.2011 la persoanele de contact sau la
Asociatia Profesionala a Expertilor Topografi din Romania.
- telefon fix: 0269 241133; tel. Mob. 0766239752; e-mail: anpetro2010@gmail.com;
- adresa corespondenta: Sibiu, Calea Poplacii nr. 14, cod: 550141.
= PROGRAMUL CONFERINTEI

ZIUA - I- 26.11.2011
08.30 - 09 .30 - micul dejun.
09.00 - 09.30- Inregistrarea participantilor- comitetul de organizare.
09.30 -10.00. - Deschiderea lucrarilor Conferintei.
10.00 -11.30 – ORGANIZAREA SI DESFASURAREA LUCRULUI PENTRU INTOCMIREA
UNUI RAPORT DE EXPERTIZA TEHNICA JUDICIARA TOPOGRAFICA.
- Studiul dosarului;
- Studiul arhivei;
- Lucrul in teren;
- Lucrul la birou sau laborator.
- Redactarea raportului si intocmirea anexelor.
- Rigori , forma de procedura si continut;
- Structura raportului de expertiza.
11.30 -12.30 Pauza networking;
12.30 -14.00 EVALAREA MUNCII PRESTATE
- Cheltuieli directe;
- Cheltuieli indirecte.
14.00-16.00 Masa de pranz.
16.00-17.00 PREZENTARE DE PROTOCOALE ALE A.P.E.T-R CU ALTE SOCIETATI
SI O.N.G.- uri.
- Pprotocolul cu UNJR;
- Protocolul cu SYSCAD – Bucuresti;
- Protocolul cu ALLIANZ – TIRIAC.
17.00-18.30 REGULAMENTUL PRIVIND AVIZAREA TEHNICA A EXPERTIZELOR
JUDICIARE EFECTUATE DE EXPERTII JUDICIARI IN
SPECIALITATEA TOPOGRAFIE, CADASTRU SI GEODEZIE.
18.30-18.50 Pauza
18.50-20.00 DEZBATERI- IN BAZA REGULAMENTULUI.
20.00-21.00 Cina –

ZIUA II 27.11.2011

08.30. – 09 .00 – micul dejun.
09.10 – 11.30 SEDINTA DEMONSTRATIVA -PRACTICA IN TEREN – PREZENTARE DE
APARATURA FOLOSITA SI OPERATIUNI EXECUTATE IN TEREN.
Prezentare AXA BRANCUSI - ridicare topo – cu GPS in timp real.
11.30- 12.30 Alegeri pentru completarea comitetului zonal – Sud Vest
11.30 -14.30 Vizita la Casa memoriala Brancusi;
14.30-16.00 Masa de pranz.
16.0 – 19.00 Vizita la Manastirea Tismana si Cheile Sohodolului.
19.30 - Cina –

Participantii la conferinta vor primi DIPLOMA DE PARTICIPANT- care va conta pentru pregatirea profesională.

Presedinte UNJR- judecator – Natalia Roman;
Presedinte APET-R – expert tehnic judiciar Petru Bejenaru.

Va asteptam cu placere!

Care este costul participarii?
Participarea nu este taxabila.
Prezenta dumneavoastra ne onoreaza. Va asteptam cu placere.
Daca aveti intrebari, nu ezitati sa ne contactati la adresa anpetro2010@gmail.com, sau la telefonul inscris in anunt.=D>
BEJENARU PETRU, Expert judiciar