Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inchiriere cabana pe cod CAEN 6820
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inchiriere cabana pe cod CAEN 6820

Buna seara,

Am o casa la munte si as vrea sa o inchirez in aceasta iarna la mai multe grupuri pe peroiada scurte. Nu ofer neaparat servicii de cazare. Cabana se inchiriaza integral.

Pot deschide un PFA pe Caen 6820 pentru a inchiria si a plati la stat ce se cuvine ?
Si care este procedura ? Declar o data pe an toate veniturile sau de fiecare data cand inchiriez...trebuie sa merg la ANAF?

Multumesc !
Se declara la inceputul fiecarui an fiscal venitul anticipat iar in anul urmator se declara venitul real. Se plateste impozit pe venitul net . Din venitul brut se scad cheltuielile cu utilitatile , renovari, curatenie etc . Contabilitate in partida simpla.
Partea de contabilitate pot sa o fac eu ? Adica merg..declar un venit estimat...apoi merg si declar venitul real - cheltuiel ? Sau trebuie un contabil autorizat ?

Casa de marcat este obligatorie in acest caz?

Multumesc !
Contabilitate puteti sa o conduceti si dvs., nu trebuie sa fiti contabil autorizat.
OUG nr. 28/1999 prevde ca ,, Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale,,.