Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditii de munca

1. exsta posibilitatea limitarii ca timp a somajului tehnic? pe ce perioada ar putea un angajator sa declare oprire temporara de activitate?

2.Se poate considera o diminuare a venitului brut realizat de salariat cu circa 20% , diminuarae rezultata din neaplicarea prevederilor ccm de catre angajator , drept inrautatire a conditiilor de munca ? si cum ar putea angajatul sa faca vinovat pe angajator de incetarea cim in astfel de conditii?
t_zdru a scris:

1. exsta posibilitatea limitarii ca timp a somajului tehnic? pe ce perioada ar putea un angajator sa declare oprire temporara de activitate?
.......

Aceasta posibilitate o poate face angajatorul sau legiuitorul (prin instituirea unei durate maxime a perioadei de intrerupere temporara a activitattii , in baza unui act normativ de modificare a Codului Muncii).
Asadar, angajatorul are posibilitatea de a decide care este durata maxima a ”somajului tehnic”

In prezent, Codul Muncii nu prevede nicio durata minima sau maxima in cazul reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii.

Cornel Vasile, Consilier juridic