avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - activitate in subteran
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - activitate in subteran

buna seara , am intrebare referitoare la pensionare, tatal meu are 31 de ani si 7 luni vechime in munca din care 16 ani lucrati in minerit, si implineste 56 de ani in ianuarie , dorescsa stiu daca se poate pensiona chiar si anticipat. Multimesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:04, 28 Noiembrie 2011
Legea 263/2010

Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;

Daca cei 16 ani se incadreaza in prevederea de mai sus,atunci pensie la limita de varsta la 57 de ani.Reducere cu 8 ani din 65 a varstei standard de pensionare.

Pensie anticipata,sau anticipata partiala in acest caz nu ar mai prezenta nici o importanta fiind la 60 de ani.
mai am o dilema
are 16 ani calendaristici de minerit, sunt echivalenti cu 16 ani de vechime sau se calculeaza cu un anumit coeficient?
Cei 16 ani mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 8 ani(6 luni la an).Deci in total sunt 24 de ani de stagiu(vechime in munca).
buna seara, revin cu mai multe informatii>
tatal e nascut in 02.05.1956, a lucrat in grupa II din 1974pina in 1983 cind sa ingajat in minerit {subteran} pina in 1998, a fost disponibilizat prin ordonantele ce se dadeau la miina, a avut apoi 1 an somaj, si din 2006 are pensie pe caz de boala. doresc sa stiu cind poate sa se pensioneze anticipat , sau de drept.Multumesc!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Daca perioada in subteran(16 ani )este de cel putin 50% potrivit art.30 alin.(1) lit.a) si are si o perioada de peste 8 ani in grupa a II-a in procent de 100%,atunci reducerea varstei standard de pensionare este de 9 ani si 6 luni din 65.Limita de varsta la 55 de ani si 6 luni.

Potrivit celor postate indeplineste conditiile pentru limita de varsta incepand cu 02/11 2011.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

Luati legatura cu Casa locala

Alte discuții în legătură

Pot sa ies la pensie? beatricew beatricew Am 60 ani ,38 stagiu cotizare ,5 ani grupa I. pot sa ies la pensie limita de varsta ? (vezi toată discuția)
Pensie la limita de varsta. mikimicu mikimicu Buna ziua , Tatal meu este nascut pe data de 13.04.1954 si are 36 ani vechime din care 9 ani de grupa 1 si 13 ani grupa 2. Ar dori sa astie cand poate iesi ... (vezi toată discuția)
De ce fel de pensie pot beneficia si cand? bodo gabriella bodo gabriella Ma interesesz pentru d-nul George in ce fel de pensie poate iesi: nascut pe data de 16 februarie 1955, vechime in munca 49 ani din care grupa I de munca 12 ... (vezi toată discuția)