Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - activitate in subteran
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - activitate in subteran

buna seara , am intrebare referitoare la pensionare, tatal meu are 31 de ani si 7 luni vechime in munca din care 16 ani lucrati in minerit, si implineste 56 de ani in ianuarie , dorescsa stiu daca se poate pensiona chiar si anticipat. Multimesc
am mai multe date acum si mai exacte:stagiu de cotizare:30 ani 11 luni 23 zile din care 14 ani ,7 luni 15 zile conditii speciale, 8 ani si 16 zile conditii normale, stagiu asimilat 1an 3 luni 22 zile, stagiu aferent grad I si II 7 ani. doresc daca se poate sa stiu cind poate iesi la pensie pt. limita de virsta. Multumesc
Limita de varsta la 58 de ani.Se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani din 65