avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - activitate in subteran
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - activitate in subteran

buna seara , am intrebare referitoare la pensionare, tatal meu are 31 de ani si 7 luni vechime in munca din care 16 ani lucrati in minerit, si implineste 56 de ani in ianuarie , dorescsa stiu daca se poate pensiona chiar si anticipat. Multimesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:04, 28 Noiembrie 2011
am mai multe date acum si mai exacte:stagiu de cotizare:30 ani 11 luni 23 zile din care 14 ani ,7 luni 15 zile conditii speciale, 8 ani si 16 zile conditii normale, stagiu asimilat 1an 3 luni 22 zile, stagiu aferent grad I si II 7 ani. doresc daca se poate sa stiu cind poate iesi la pensie pt. limita de virsta. Multumesc
Limita de varsta la 58 de ani.Se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani din 65

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa ies la pensie? beatricew beatricew Am 60 ani ,38 stagiu cotizare ,5 ani grupa I. pot sa ies la pensie limita de varsta ? (vezi toată discuția)
Pensie la limita de varsta. mikimicu mikimicu Buna ziua , Tatal meu este nascut pe data de 13.04.1954 si are 36 ani vechime din care 9 ani de grupa 1 si 13 ani grupa 2. Ar dori sa astie cand poate iesi ... (vezi toată discuția)
De ce fel de pensie pot beneficia si cand? bodo gabriella bodo gabriella Ma interesesz pentru d-nul George in ce fel de pensie poate iesi: nascut pe data de 16 februarie 1955, vechime in munca 49 ani din care grupa I de munca 12 ... (vezi toată discuția)