Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

flotant

Buna seara,

daca in apartamentul proprietate personala las sa stea o ruda de gradul 1 - sora mea si familia acesteia ( sot+copil), ei avand in buletin domiciliul in acelasi oras, respectiv sotul in alt oras, trebuie sa acord flotant cuiva?
Legal trebuie sa-si faca viza de resedinta.
oug 97/2005:
Art. 29. - Resedinta este adresa la care persoana fizica locuieste temporar mai mult de 15 zile, alta decat cea de domiciliu.
Asa ar fi corect, daca vor locui pt o perioada mai lunga sa anuntati la evidenta populatiei si sa aplice pt o viza de resedinta, nu incurca cu nimic. Daca locuiesc acolo si nu au macar viza, se cheama ca locuiesc fara forme legale si pot primi amenda, atat.
( sora va e ruda de gradul 2 )
Va multumesc.

@gi_jane2
asa e, e de gradul 2 :)
E de 007 pentru ca vine politia, in speta sectoristul la usa si luati amenda atat dvs. cat si rudele. E pacat pt.ca viza costa doar 4 lei.