Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cine depune dosarul de pensie si de la ce data este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cine depune dosarul de pensie si de la ce data este pensionar?

La data de 21.11. 2011 sotul meu a facut lichidarea, ordinul de scoatere din evidenta este din data de 15.11.2011,mentionez ca era cadru militar ,decizia comisiei medicale este din data de 09.11.2011,inapt pentru serviciul militar,cu scoatere din evidenta , invaliditate gradul II.Cine depune dosarul de pensie?Fost angajat al M.A.I.
Daca nu a intervenit ni o schimbare de anul trecut, dosarul de pensionare se depune de catre solicitant sau, dupa caz, de angajator la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul solicitantului, cu 30 de zile calendaristice inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare. In cazul relatat de catre fostul angajat.
Darie Tudor, utilizator