avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cine depune dosarul de pensie si de la ce data este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cine depune dosarul de pensie si de la ce data este pensionar?

La data de 21.11. 2011 sotul meu a facut lichidarea, ordinul de scoatere din evidenta este din data de 15.11.2011,mentionez ca era cadru militar ,decizia comisiei medicale este din data de 09.11.2011,inapt pentru serviciul militar,cu scoatere din evidenta , invaliditate gradul II.Cine depune dosarul de pensie?Fost angajat al M.A.I.
Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 23:23, 21 Noiembrie 2011
Daca nu a intervenit ni o schimbare de anul trecut, dosarul de pensionare se depune de catre solicitant sau, dupa caz, de angajator la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul solicitantului, cu 30 de zile calendaristice inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare. In cazul relatat de catre fostul angajat.
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2011
Darie Tudor, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Când pot beneficia de pensie? florina_222 florina_222 Sunt nascut în anul 1970,luna aprilie,ziua 21,bărbat. Stagiul de cotizare în specialitate : 19 ani,6 luni,23 zile. Stagiul total de cotizare : 29 ani,6 ... (vezi toată discuția)
Termenul de predare a dosarului de pensionare catre casa sectoriala de pensii de catre unitatea angajatoare florina_222 florina_222 Vă rog să mă ajutaţi,soţul meu a fost cadru activ într-o unitate a M.A.I.,ca urmare a unei decizii medicale a fost clasat ca inapt pentru serviciul ... (vezi toată discuția)
Decizie medicala 19766 19766 În urma comisiei de expertiza medico-militara am fost declarat inapt pt serviciu militar cu gradul 3 de invaliditate. Eu am lucrat in armata doar 2 luni si un ... (vezi toată discuția)