avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit

Am o intrebare in legatura cu imp.pe profit. Daca veniturile totale sunt in suma de 2800 lei, dividende primite 2100lei, cheltuieli totale 2240 lei, din care nedeductibile 1181 lei. Va rog sa-mi spuneti daca calculez in mod corect? 2800-2100=700 lei venit impozabil. 700 - 2240 = -1540, acum nu merg mai departe ca este pe pierdere sau calculez imp.pe 1181 lei,pt. chelt.nedeductibile?
Cel mai recent răspuns: beebalint , utilizator 07:17, 28 Noiembrie 2011
pai, dividentele alea de unde sunt?:)si alea se impoziteaza
eu stiu asa,..
veniturile - cheltuielile deductibilE ~ PROFIT
din profit scazi impozitul pe el si iti da o suma, pe care daca vrei sa o retragi ca dividenta platesti 16 la suta


venit 2000
cheltuieli 1200
profit 800
profit * 16%~
800 * 16%( 128 lei ) ~ 672 lei
672 pe care ii poti retrage ca dividente dar la care mai platesti o data impozit de 16%, ca pers fizica.


asta e legislatia, sper sa ma insel dar nu prea cred
Ultima modificare: Marți, 22 Noiembrie 2011
DraganMadalina, utilizator
si inca ceva,......la ce iti ramane in urma scaderii veniturilor minus cheltuielile deductibile, mai adaugi si suma care nu este deductibila si apoi inmultesti cu 16%, ca sa vezi cat platesti impozit si cat iti ramane ca sa poti lua ca dividente
Dividendele am primit de la o pers.juridica romana, care stiu sigur ca sunt deductibile. Problema mea este ca si daca adaug cu -1540 cheltuielile nedeductibile 1181 lei tot iese cu minus. Trebuie sa platesc pe 1181 lei imp. sau nu platesc deloc ca iese pe pierdere?
art 19, alin 1

(1) Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile.

venituri 2800-venituri neimpozabile 2100 - chelt 2240 + chelt nedeductibile 1181 = profit impozabil 0 (-359 lei). Impozit profit = 0
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2011
t.simona, utilizator
Asa e Simona Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema din ghidul exp contabil 2008 victorn victorn probl 22 fiscalitate:: O sc realizeaza urmat.venituri si cheltuieli aferente trim 1 /2008 - venituri din vanzarea marfurilor........50.000 lei -venituri din ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit trim 1/2011 mary_catalina mary_catalina buna dimineata, Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o problemuta. Sunt noua in contabilitate si as avea si eu ajutor in privinta calculului ... (vezi toată discuția)
Impozit pe dividende,impozit pe profit anamariadaroczi anamariadaroczi Impozitul pe dividende si impozitul pe profit e acelasi lucru? (vezi toată discuția)