Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare absolvent studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare absolvent studii superioare

Va rog sa-mi spuneti care este prin lege(care?)salariul minim pe economie ptr.absolventii de studii superioare,pe care angajatorul este obligat sa-l respecte?La aceasta data de 22.11.2011?
kyrakyra_65 a scris:

......
- daca nu exista CCM aplicabil, venitul salarial al salariului cu studii superioare nu poate fi mai mic de 1.200 lei cat este in prezent.

Unde este reglementat acest salariu in prezent? ...

paok a scris:

Va rog sa-mi spuneti care este prin lege(care?)salariul minim pe economie ptr.absolventii de studii superioare,pe care angajatorul este obligat sa-l respecte?La aceasta data de 22.11.2011?

Nu avem un Contract Colectiv de Muncă semnat la nivel naţional ,de aceea,in acest moment nu se aplică indicii de ierarhizare ,(cei care ajută la stabilirea salariului minim pentru angajati în funcţie de calificarea şi/sau studiile absolvite) ,stabiliti prin acest contract.
Exceptia o reprezinta totusi ramurile in care exista semnat in prezent un astfel de contract. Este adevarat ca unii functionari de prin ITM indruma angajatorii sa foloseasca in continuare coeficentii de ierarhizare din vechiul contract colectiv de munca,dar aceasta indrumare nu are un temei legal.
ContSters136493, utilizator