Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... pact comisoriu de gradul IV inscris in cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

pact comisoriu de gradul IV inscris in cartea funciara

Intrebarea mea este urmatoarea , daca se poate vinde un imobil si in ce conditii, daca in sarcina sa exista un privilegiu al vanzatorului ( este inscris in cartea funciara un pact comisoriu de gradul IV ?
nu poate fi trecut pactul comisoriu sub sarcini, probabil este notata chiar o obligatie de plata, eventual o ipoteca legala pentru restul de pret, caz in care vanzarea se poate incheia in continuare dar numai cu preluarea acesteia.
Depinde si de cand e notarea, care e termenul, vad ca userul nu revine cu detalii. POate e pentru pret, poate nu, nu stim.
notarea in CF s-a facut odata cu transcrierea dreptului de proprietate pe numele actului cumparator, pentru garantarea diferentei de pret, pactul comisoriu de gradul IV , a fost trecut ca si clauza in contractul de vanzare- cumparare
in aceasta situatie, nu aveti nicio problema puteti cumpara sau vinde imobilul fara probleme, privilegiul nu inseman interdictie de instarinare ci dreptul de urmarire a bunului in mana oricui s ar afla si drept de prioritate la oric distribuire din sumle obtinute din vanzare bunului , insa partea dinn pret ce se cuvine creditorului privilegiat a i se chita acestuia
Pactele comisorii sunt clauze contractuale si nu se inscriu in cartea funciara.