Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul copiilor din casatorii anterioare asupra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul copiilor din casatorii anterioare asupra bunurilor dobandite ulterior

buna seara! impreuna cu sotul meu, am cumparat un teren ( in prezent este pe numele nostru). dar as vrea sa stiu cum trebuie procedat ca sa-l vindem fiicei noastre ,minore, asta deoarece exista si un copil din prima casnicie a sotului si am vrea ca totusi macar o parte din bunurile obtinute in timpul casatoriei noastre sa fie doar pe numele fiicei noastre. ce drepturi are copilul din prima casnicie asupra bunurilor dobandite impreuna de noi in timpul casatoriei, in cazul in care nu facem acte de vanzare cumparare ptr fiica noastra? astept un raspuns cat mai grabnic. va multumesc anticipat.
Copiii rezultati atat din prima casatorie cat si din cea de a doua, au drepturi egale la succesiunea tatalui, atunci cand va veni momentul.
incheiati un contract de vanzare-cumparare intre dvs.&sotul dvs si minora. eventual cu uzufruct viager in favoarea dvs. si a sotului.