Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Institutor I sau Institutor II?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Institutor I sau Institutor II?

Va scriu din partea unui grup de invatatori.
In acest an am terminat fiecare dintre noi diferite facultati.
Desi am dus toti adeverintele eliberate de catre facultati in urma examenelor de licenta la secretariatele scolilor unde suntem titulari, am aflat cu uimire ca nu toti vom fi platiti ca institutori I.
Doar cei dintre noi care am terminat un liceu pedagogic vom fi platiti ca institutori I. Cei ce au terminat un colegiu pedagogic vor fi platiti ca institutori II.
Intrebarea noastra este deci urmatoarea:
Cum sunt incadrati invatatorii ce au terminat o institutie de invatamant superior: ca Institutori I sau Institutori II?
Institutorii I sunt:
a) absolvenţii cu examen de diplomă ai colegiului universitar pedagogic, ai liceului pedagogic sau ai unei şcoli echivalente, urmate de absolvirea unei instituţii de învăţământ superior de lungă durată sau
b) absolvenţii de liceu (indiferent de profilul acestuia) care au absolvit o instituţie de învăţământ superior de lungă durată, cu alt profil decât cel pedagogic, urmată de un curs psihopedagogic şi metodic;

Institutorii II sunt:
a) absolvenţi ai liceului pedagogic sau ai unei şcoli echivalente, urmate de absolvirea unei instituţii de învăţământ superior de scurtă durată cu alt profil decât pedagogic sau
b) absolvenţii colegiului universitar pedagogic (indiferent de tipul liceului/şcolii absolvite anterior studiilor universitare) – de remarcat că această categorie este deseori denumită, în mod incorect, „educatori calificaţi”.