avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DESFIINTAREA POSTULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DESFIINTAREA POSTULUI

Buna ziua!
Sotul meu este angajat cu contract e perioada nederminata. Astazi i s a comunicat ca va mai lucra in firma doar pina la sfirsitul lunii curente. Formula de incheiere a contractului va fi o decizie interna de desfiintare a postului; i se ofera un salariu compensatoriu. Firma are 3 asociati, cel care are banul a luat aceasta decizie
Intrebari:
1. daca postul se desfiinteaza firma este obligata sa ofere un post similar persoanei in cauza?
2. putem contesta in vre-un fel decizia, avind in vedere ca nu i se reproseaza absolut nimic dpdv profesional?
3. sotul meu se poate inscrie la somaj?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: say , utilizator 19:34, 11 Ianuarie 2011
Este bine, chiar daca este o zi nelucratoare. Care este problema? Ce vi se pare ciudat?
anne_david a scris:

Perioada de preaviz ezpira astazi, vineri 21.11.08. Pe decizia de incetare ce data se trece la incetarea contractului? 22.11.08? Chiar daca este sambata?



se trece data de 21.11.2008, c.i.m. inceteaza la data expirarii termenului de preaviz.
Ultima modificare: Vineri, 21 Noiembrie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
o situatie asemanatoare am si eu, lucrez la Directia pentru Tineret a Municipiului Bucuresti din cadrul Ministerului tineretului si Sportului.

Pe data de 16.10.2009 am fost chemata in biroul directorului impreuna cu alti 4 colegi si am fost anuntati ca a fost redus numarul de posturi din cadrul directiei pentru diminuarea cheltuieliilor de personal.

Este legal sa ne disponibilizeze avand in vedere ca in ultimile 2 luni a angajat 3 pesoane,aduse prin detasare de la firme private, pe salarii mult mai mari decat salarile din sistem corespunzatoarea posturilor noastre?

Daca vor reduceri de cheltuieli, de ce vor sa plateasca 1 persoana cu salariile a 2 sau 3 in sistem.

Este legal sa se faca detasare de la privat?

Ce am putea face pentru a anula ordinul?
Tin sa mentionez ca am fost discriminati politic.

"...Tin sa mentionez ca am fost discriminati politic."
Daca se fac angajari cu "tenta politica", dvs. in ce conditii ati fost angajata?
Am fost angajata prin concurs, cand am spus "discriminare politica" ma refeream la faptul ca nu facem parte si nu am vrut sa facem parte din partidul "conducerii"

Alte discuții în legătură

Concediere abuziva tata1234 tata1234 Buna! In urma cu cateva zile mi s-a spus ca numai pot lucra aici, nu te mai vrem, semneaza-ti demisia, am refuzat, in schimb am primit altceva, deoarece nu ... (vezi toată discuția)
Concediere prares prares Cum se procedează la concediere în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă?... Si care sunt efectele? (vezi toată discuția)
Concedieri werepairit werepairit Buna ziua, Cum ma sfatuiti sa procedez, abordand calea cea mai sigura legal, pentru concedierea unor persoane care nu mai performeaza la nivelul ... (vezi toată discuția)