avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DESFIINTAREA POSTULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DESFIINTAREA POSTULUI

Buna ziua!
Sotul meu este angajat cu contract e perioada nederminata. Astazi i s a comunicat ca va mai lucra in firma doar pina la sfirsitul lunii curente. Formula de incheiere a contractului va fi o decizie interna de desfiintare a postului; i se ofera un salariu compensatoriu. Firma are 3 asociati, cel care are banul a luat aceasta decizie
Intrebari:
1. daca postul se desfiinteaza firma este obligata sa ofere un post similar persoanei in cauza?
2. putem contesta in vre-un fel decizia, avind in vedere ca nu i se reproseaza absolut nimic dpdv profesional?
3. sotul meu se poate inscrie la somaj?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: say , utilizator 19:34, 11 Ianuarie 2011
Foarte buna sentinta citata
Va multumim

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere abuziva tata1234 tata1234 Buna! In urma cu cateva zile mi s-a spus ca numai pot lucra aici, nu te mai vrem, semneaza-ti demisia, am refuzat, in schimb am primit altceva, deoarece nu ... (vezi toată discuția)
Concediere prares prares Cum se procedează la concediere în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă?... Si care sunt efectele? (vezi toată discuția)
Concedieri werepairit werepairit Buna ziua, Cum ma sfatuiti sa procedez, abordand calea cea mai sigura legal, pentru concedierea unor persoane care nu mai performeaza la nivelul ... (vezi toată discuția)