Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DESFIINTAREA POSTULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DESFIINTAREA POSTULUI

Buna ziua!
Sotul meu este angajat cu contract e perioada nederminata. Astazi i s a comunicat ca va mai lucra in firma doar pina la sfirsitul lunii curente. Formula de incheiere a contractului va fi o decizie interna de desfiintare a postului; i se ofera un salariu compensatoriu. Firma are 3 asociati, cel care are banul a luat aceasta decizie
Intrebari:
1. daca postul se desfiinteaza firma este obligata sa ofere un post similar persoanei in cauza?
2. putem contesta in vre-un fel decizia, avind in vedere ca nu i se reproseaza absolut nimic dpdv profesional?
3. sotul meu se poate inscrie la somaj?

Multumesc.
Foarte buna sentinta citata
Va multumim