Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... corectari in carnetul de munca (vechime în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

corectari in carnetul de munca (vechime în învãþãmânt)

Bună - seara,
Am marea rugăminte de a mă ajuta cu un răspuns la următoarea problemă :
- sunt în litigiu de muncă cu liceul la care sunt angajată. Un capăt de cerere se referă la ştergerea şi corectarea în carnetul de muncă a unor rânduri, privitor la calculul şi înregistrarea eronată a vechimii în muncă. Concret :
- în sept.1979 am fost repartizată, prin ordin guvernamental, la o unitate şcolară, ca absolventă de studii superioare, fără examen de licenţă.
- în februarie 1982 am susţinut licenţa, iar în anul 1985 am obţinut definitivatul în învăţământ.
Raportat la aceasă situaţie întrebarea este următoarea :
- ce TREAPTÃ DE VECHIME trebuia calculată şi înregistrată în carnetul de muncă la 01.10.1985, în condiţiile în care am activat, fără întrerupere numai în învăţământ ?
În carnetul de muncă au fost înregistrate următoarele date :
- 15.09.1979 profesor II, stagiar, până în febr. 1982 când am obţinut licenţa.
- 01.03.1982, profesor I, stagiar .
- 01.06.1984,profesor I, stagiar, când a fost înregistrată şi prima treaptă de vechime : 2-3 ani ( în realitate erau 4 ani şi 9 luni vechime).
- 01.10.1985, profesor I, definitiv, treapta de vechime 3-5 ani ( în realitate erau 6 ani vechime).
- 01.04.1986 a fost înregistrată treapta de vechime 5-10 ani.
Consider că treptele de vechime de mai sus trebuia înregistrate începând cu data de 01.03.1982, momentul în care am susţinut licenţa, astfel încât , data obţinerii definitivatului (01.10.1985) să corespundă cu vechimea reală în învăţământ şi înregistrată treapta de vechime 5-10 ani.
Nu înţeleg ce legătură au gradaţiile cu VECHIMEA în muncă mai ales că am lucrat,neîntrerupt, numai în învăţământ ?
Vechimea în muncă nu este luată în considerare din momentul în care se întocmeşte un carnet de muncă?! CE probează acest carnet ? În primul rând, VECHIMEA în muncă !
ªtiu că este încurcată această problemă, dar am nevoie de un raspuns clar, cu trimitere la legi, articole,etc.
Referitor la cele expuse mai sus, am apelat la Ministerul Educaţiei de unde am primit răspuns că " ÎNCADRAREA a fost corectă",cu referire la perioada cât am fost profesor stagiar. ªtiam că până la momentul obţinerii definitivatului profesorii sunt consideraţi stagiari. Eu contest modul de calcul al VECHIMII în muncă, nu încadrarea profesională.
Sper din toată inima în ajutorul Dvs. în elucidarea aceastei probleme, pentru care vă mulţumesc anticipat, cu toată consideraţia,
Mirandolina
Ce anume solicitati in litigiul pe care l-ati deschis? Doar corectarea carnetului de munca?

Conform Legii nr. 263/2010, la calculul pensiei sporul de vechime se acorda automat, prin programul de calcul al caselor de pensii, in functie de datele calendaristice inscrise in carnetul de munca (ex. data angajarii) si numarul de ani de vechime calculat de la data angajarii.
Dupa parerea mea, nu aveti nevoie neaparat de corecturile cerute, mai ales pana la 1 aprilie 1992.

ART. 165
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeazã salariile brute sau nete, dupã caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncã, astfel:
a) salariile brute, pânã la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pânã la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe lângã salariile prevãzute la alin. (1) se au în vedere şi sporurile cu caracter permanent care, dupã data de 1 aprilie 1992, au fãcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislaţiei anterioare şi care sunt înscrise în carnetul de muncã sau sunt dovedite cu adeverinţe eliberate de unitãţi, conform legislaţiei în vigoare.
(3) Sporul de vechime care se utilizeazã la stabilirea punctajelor lunare este urmãtorul:
a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
- 3% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 5-10 ani;
- 5% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 10-15 ani;
- 7% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 15-20 ani;
- 10% pentru o vechime în muncã totalã de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
- 3% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 3-5 ani;
- 6% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 5-10 ani;
- 9% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 10-15 ani;
- 12% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 15-20 ani;
- 15% pentru o vechime în muncã totalã de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioadele de dupã 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel înscris în carnetul de muncã sau în alte acte doveditoare
.