Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... licente software
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

licente software

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare:
Daca am preluat calculatoarele de la o societate comerciala (care avea licente software), licentele sunt valabile in continuare si pentru societatea care a preluat calculatoarele?
Multumesc.
Exista mai multe tipuri de licentiere. Daca este vorba de licente monopost, pentru calculatoarele achizitionate, atunci raspunsul este da.
contaalexandru a scris:

Daca am preluat calculatoarele de la o societate comerciala (care avea licente software), licentele sunt valabile in continuare si pentru societatea care a preluat calculatoarele?

Depinde de tipul de licenta. In EULA (end user license agreement) gasiti toate detaliile legate de licentiere, drept de instrainare (transfer) samd. In Romania exista cateva companii mari, bine reprezentate din pdv legal, care pretind ca o licenta este valabila doar daca e insotita de stickerul caracteristic aplicatiei respective, dar si de factura fiscala. De exemplu, daca vanzatorul a specificat in factura emisa ca v-a vandut computere SH in configuratia X si licente WIndows XP (OEM), probabil ca nu trebuie sa va faceti griji.