Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua!spuneti mi va rog si mie ,ce am de facut in cazul in care eu sunt in Anglia cu fiul meu,iar fostul sot ,angajat MI nu imi mai trimite pensia alimentara,la fosta adresa din Romania.va multumesc anticipat!
Daca timp de 2 luni consecutiv parintele obligat la plata pensiei de intretinere nu o mai trimite, puteti sa ii faceti plangere penala pentru abandon de familie.
prietenoasa a scris:

Buna ziua!spuneti mi va rog si mie ,ce am de facut in cazul in care eu sunt in Anglia cu fiul meu,iar fostul sot ,angajat MI nu imi mai trimite pensia alimentara,la fosta adresa din Romania.va multumesc anticipat!

Depuneti o plangere penala impotriva lui pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie. (art.309 alin.1 lit.c C.pen.)
Latura subiectiva a infractiunii de abandon de familie, prevazuta in art.305 alin.1 lit.c din Codul penal, se caracterizeaza prin rea-credinta, ceea ce inseamna ca persoana obligata la plata pensiei de intretinere are posibilitatea de a o plati, dar refuza sa o faca timp de 2 luni.
In cazul abandonului de familie, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Care este motivul pentru care nu va mai trimite?poate nu cunoaste adresa noua.Poate va trimite dar nu are cine sa o ridice ! Poate vireaza banii intr-un cont deschis pe numele copilului si are de gand sa va dea nr, contului la inapoierea in tara!Ati incercat sa stati de vorba cu el?daca da ,care este pozitia lui ?