Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

ce se intampla daca nu platesti o luna pensie alimentara? noile reglementari 2011
:((
Ce fel de noi reglementari?
Daca nu platiti doua luni puteti fi acuzat de abandon de familie, art 305 cod penal.
Daca nu platiti o luna, puteti plati luna urmatoare din urma, oricum nu vi se intampla nimic.Si in luna in care nu puteti plati toata pensia de intretinere, puteti plati jumatate.
Nu exista reglementari noi-2011 in privinta pensiei de intretinere.
Daca nu se achita 2 luni consecutiv pensia de intretinere, atunci mama minorului sau minorul daca are peste 18 ani, poate formula plangere pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie prev. de art.305 al.1 lit.c) c.pen.
In schimb daca se plateste o luna da si una nu si tot asa... mai mult timp, pentru sumele restante parintele obligat la plata pensiei de intretinere poate fi executat silit- pe venit, imobil sau cont dupa caz.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat