Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractor/conventie civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractor/conventie civila

Firma la care am lucrat si care nu mai are salariati in acest moment (a inceput procedura de dizolvare si lichidare) are nevoie de ajutorul meu pentru unele mici servicii locale: ridicare corespondenta, depunere declaratii pana la lichidare, corespondenta cu unii furnizori. Firma mama este in Olanda si este cea care a initiat discutiile. Ar vrea sa facem un contract unde eu sa fiu "contractor"pentru o perioada de 2 luni.
Conform legislatiei din Romania, care sunt posibilele tipuri de contracte incheiate intre o persoana fizica romana si o persoana juridica nerezidenta si ce taxe ar trebui platite de ambele parti?
Este posibila si varianta cu contract incheiat intre compania la care am lucrat (in Romania) si o persoana fizica romana? Ce fel de contract/conventie?
Multumesc
V as sugera un contract de mandat.(contract civil) insa ar fi bine sa va interesati la ITM.
Sau poate are cineva o alta parere.
Multumesc.