Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL -> PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL -> PFA

Cu ceva timp in urma mi-am deschis un SRL. Am ajuns la concluzia ca un PFA ar fi fost mai potrivit.
Din ce am citit pe acest forum, am inteles ca nu exista o posbilitate de a transofrma un SRL in PFA. Singura varianta ar fi crearea unui PFA si radierea SRL-ului. Alt lucru pe care l-am inteles este ca cel mai simplu ar fi sa nu depun bilantul, SRL-ul fiind radiat dupa o perioada de ONRC.
Intrebarile mele sunt:
1. Am inteles bine?
2. Imi pot infiinta PFA daca nu sunt in regula cu SRL-ul? Practic, se verifica la infiintarea de PFA?
3. Din cauza dizolvarii SRL-ului, pot aparea reprecursiuni asupra PFA-ului?

Va Multumesc.
rpsetzer, utilizator
E adevărat, societatea comercială nu poate fi transformată în acest fel.

Ca asociat unic al unei SC cu răspundere limitată, aveţi o singură interdicţie: aceea de a fi asociat unic într-o altă societate cu răspundere limitată atîta vreme cît vă păstraţi calitatea în prima societate. Calitatea de persoanî fizică autorizată nu are nimic de-a face cu această interdicţie.

Puteţi deci începe demersurile pentru a vă organiza activitatea aşa cum doriţi, urmînd să decideţi asupra dizolvării societăţii comerciale sau asupra suspendării activităţii ei. Cine ştie, poate pe viitor vă răzgîndiţi, iar odată dizolvată societatea, veţi fi nevoit să constituiţi o alta.

Liviu S.Bordaş