avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Art 14 - Legea 31
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Art 14 - Legea 31

Am intampinat o problema la infiintarea unei societati...

Vrem sa infiintam un SRL, cu asociat unic o persoana juridica germana.
Persoana juridica germana este SA. Toate actiunile SA sunt detinute de o singura persoana juridica (la randul ei SA public, cotat la bursa). Mi s-a comunicat ca acest lucru nu este posibil, si ca ar trebui sa mai avem inca un asociat pt SRL cu o contributie minima...ce am inteles eu e ca... nu ai voie asociat unic cu asociat unic #-o Oare??

Ce am citit eu:
Legea 31/1990 Art 14 (2) se refera numai la SRL-uri , nu si la SA-uri...

“O societate cu raspundere limitata nu poate avea ca asociat unic o alta societate cu raspundere limitata, alcatuita dintr-o singura persoana.”

Daca are cineva vreo sugestie, sau speta asemanatoare, as fi recunoascatoare, multe multumiri !!
Cel mai recent răspuns: caruso , utilizator 20:42, 24 Martie 2016
Problema v-a fost ridicata cumva de referent? :spam: Intreb pentru ca de multe ori au cele mai diverse si mai nebanuite observatii. Intr-adevar restrictia se aplica numai la SRL, lasati dosarul asa cu observatiile referentului (e obligat sa il primeasca, apropo), si mergeti la termen sa discutati cu judecatorul delegat. Banuiesc ca in dosar aveti traducere dupa dovada inmatricularii SA-ului german.
InaBurada a scris:



Vrem sa infiintam un SRL, cu asociat unic o persoana juridica germana.
Persoana juridica germana este SA. Toate actiunile SA sunt detinute de o singura persoana juridica (la randul ei SA public, cotat la bursa). Mi s-a comunicat ca acest lucru nu este posibil, si ca ar trebui sa mai avem inca un asociat pt SRL cu o contributie minima...ce am inteles eu e ca... nu ai voie asociat unic cu asociat unic #-o Oare??

Ce am citit eu:
Legea 31/1990 Art 14 (2) se refera numai la SRL-uri , nu si la SA-uri...

“O societate cu raspundere limitata nu poate avea ca asociat unic o alta societate cu raspundere limitata, alcatuita dintr-o singura persoana.”

Daca are cineva vreo sugestie, sau speta asemanatoare, as fi recunoascatoare, multe multumiri !!




Mi s-a comunicat este foarte impersonal. Cel care v-a făcut comunicarea era o persoană cu putere de decizie? Singurul care poate decide este judecătorul delegat.

Solicitaţi o audienţă la conducerea ORC. Articolul citat este edificator. Nu vor putea să vă refuze depunerea dosarului, iar cel care se va pronunţa este judecătorul. Încheierea acestuia poate fi, la rîndul ei, atacată.

Liviu S.Bordaş

Va multumesc mult pentru raspunsul promp!

Nu sunt avocat, si nu am demarat inca procedura. Trebuie doar sa schitez procesul pentru board-managementul de acolo, asa cum mi-au cerut.
In concluzie, inteleg ca merita sa depunem dosarul asa si sa vedem ce/daca sunt probleme.

Numai bine!
InaBurada a scris:
In concluzie, inteleg ca merita sa depunem dosarul asa si sa vedem ce/daca sunt probleme.

Intotdeauna! :)
themis a scris:

InaBurada a scris:



Vrem sa infiintam un SRL, cu asociat unic o persoana juridica germana.
Persoana juridica germana este SA. Toate actiunile SA sunt detinute de o singura persoana juridica (la randul ei SA public, cotat la bursa). Mi s-a comunicat ca acest lucru nu este posibil, si ca ar trebui sa mai avem inca un asociat pt SRL cu o contributie minima...ce am inteles eu e ca... nu ai voie asociat unic cu asociat unic #-o Oare??

Ce am citit eu:
Legea 31/1990 Art 14 (2) se refera numai la SRL-uri , nu si la SA-uri...

“O societate cu raspundere limitata nu poate avea ca asociat unic o alta societate cu raspundere limitata, alcatuita dintr-o singura persoana.”

Daca are cineva vreo sugestie, sau speta asemanatoare, as fi recunoascatoare, multe multumiri !!




Mi s-a comunicat este foarte impersonal. Cel care v-a făcut comunicarea era o persoană cu putere de decizie? Singurul care poate decide este judecătorul delegat.

Solicitaţi o audienţă la conducerea ORC. Articolul citat este edificator. Nu vor putea să vă refuze depunerea dosarului, iar cel care se va pronunţa este judecătorul. Încheierea acestuia poate fi, la rîndul ei, atacată.

Liviu S.Bordaş



Sunt de aceeasi parere ca articolul de lege este mai mult decat clar: referirea se face exclusiv la SRL-uri si nu si la alte forme de organizare, in speta SA-urile. Daca legiuitorul ar fi dorit largirea sferei de interdictie ar fi specificat foarte clar distinctia intre termeniii "ACTIONAR" si "ASOCIAT". Ca urmare , in opinia mea, in speta, nu exista absolut nici un impediment de natura juridica in formularea art.14 din Legea 31/1990 ce ar putea impiedica inregistrarea in Romania a unu SRL avand ca asociat unic un S.A. cu actionar unic din strainatate.

Ultima modificare: Joi, 24 Martie 2016
caruso, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare forma juridica ! ELENA VASILE ELENA VASILE As dori daca poate vreun coleg sa-mi spuna cum se procedeaza in cazul care un SA are 5 asociati din care 1 doreste sa cesioneze actiuni la purtator catre ... (vezi toată discuția)
Se poate sau nu sa inf. soc . pe codul caen 7411? anonim anonim salut, deoarece nu stiu la ora asta ce sa cred, fiindca o parte zice da si una nu, as vrea sa stiu daca se poate. in cazul ca, da, imi puteti zice din ce ... (vezi toată discuția)
Este obligatorie semnarea de catre toti actionarii a actului constitutiv actualizat la schimbarea formei juridice din sa in srl? ddorel_58 ddorel_58 Buna tuturor, Printr-o hotarare extraordinara a actionarilor s-a hotarat cu majoritate de voturi schimbarea formei juridice a societatii, din SA in SRL si s-a ... (vezi toată discuția)