avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare grad superior la functionarul public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare grad superior la functionarul public

Buna ziua, vreau sa va retin atentia cu urmatoarea problema:
In iulie 2011 are loc examen de promovare in grad, examenul a fost promovat dar pana in momentul de fata noiembrie 2011 nu s-a operat modificarea incadrarea pe post. Este posibil sa dureze atat de mult?? In acest caz...ce se poate face?Cum ramane cu cele 15 zile in care se face numirea in baza actului administrativ...HG nr.611/2008 art.128..incalcat cu brio....+ faptul ca ANFP nu mai da aviz....concluzia...????Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: giv , utilizator 13:59, 22 Decembrie 2011
Si eu am patil la fel.
Concursul s-a tinut in luna ianuarie si m-au promovat in luna noiembrie.
Faceti plangere la A.N.F.P.
Eu numai asa am rezolvat problema.
Multumesc frumos. Voi incerca si eu cu Anfp-ul.Macar ati reusit....e un pas inainte!!!!!!!
nu este necesar avizul ANFP dupa ce ati promovat examenul/concursul. In termen de 5 zile trebuie emisa dispozitia/decizia de numire in noua functie si se anunta apoi in termen de 10 zile ANFP. Solicitati in scris conducatorului institutiei sa va numeasca in noua functie.daca refuza sau nu va da niciun raspuns dupa 30 zile actionati in contencios administrativ. Succes!
s_mari a scris:

nu este necesar avizul ANFP dupa ce ati promovat examenul/concursul. In termen de 5 zile trebuie emisa dispozitia/decizia de numire in noua functie si se anunta apoi in termen de 10 zile ANFP. Solicitati in scris conducatorului institutiei sa va numeasca in noua functie.daca refuza sau nu va da niciun raspuns dupa 30 zile actionati in contencios administrativ. Succes!


Nimeni nu a spus ca este necesar avizul.
Eu m-am adresat A.N.F.P. doar pentru ca in termen de 5 zile directorul general a refuzat sa emita aceasta decizie.
A.N.F.P. exercita controlul asupra acestor actiuni/inactiuni.
Si daca va vine sa credeti ca nici dupa ce a solicitat A.N.F.P. lamuriri prin doua adrese scrise in termen de patru luni nici macar nu au raspuns adreselor A.N.F.P.
Numirea a survenil la 10 luni.
Legea in Romania nu inseamna nimic.
Cat despre contencios nu v-as sfatui.
Veti fi dat afara prin diverse tertipuri.
Ultima modificare: Joi, 22 Decembrie 2011
giv, utilizator
giv a scris:

s_mari a scris:

nu este necesar avizul ANFP dupa ce ati promovat examenul/concursul. In termen de 5 zile trebuie emisa dispozitia/decizia de numire in noua functie si se anunta apoi in termen de 10 zile ANFP. Solicitati in scris conducatorului institutiei sa va numeasca in noua functie.daca refuza sau nu va da niciun raspuns dupa 30 zile actionati in contencios administrativ. Succes!


Nimeni nu a spus ca este necesar avizul.
Eu m-am adresat A.N.F.P. doar pentru ca in termen de 5 zile directorul general a refuzat sa emita aceasta decizie.
A.N.F.P. exercita controlul asupra acestor actiuni/inactiuni.
Si daca va vine sa credeti ca nici dupa ce a solicitat A.N.F.P. lamuriri prin doua adrese scrise in termen de patru luni nici macar nu au raspuns adreselor A.N.F.P.
Numirea a survenil la 10 luni.
Legea in Romania nu inseamna nimic.
Cat despre contencios nu v-as sfatui.
Veti fi dat afara prin diverse tertipuri.


chiar daca ANFP execrcita cotrolul nu poate obliga institutia sa emita actul administrativ de numire.Aceasta o poata face numai instanta de contencios.
In ce priveste riscul de "a fi dat afara prin diverse tertipuri" acesta exista si daca faci adresa la ANFP.
Eu consider ca iregistrarea plangerii prealabile adresate sefului poate rezolva situatia sa nu se mai ajunga in contencios.

dumneavoasta ati rezolvat prin intermediul ANFP dupa 10 luni. Daca ati fi mers in contencios poate ca ati fi obtinut intr-un timp mai scurt si cred eu ca ati fi putut obtine numirea cu data retroactiva , inclusiv in privinta drepturilor salariale.
As ruga sa posteze si cineva care a mers pe calea contenciosului administrativ pt a vedea in cat timp a rezolvat situatia.
Ultima modificare: Joi, 22 Decembrie 2011
s_mari, utilizator

Alte discuții în legătură

Avansare in grad functionar. refuzul de a pune in practica rezultatul exemenului de promovare in gradul profesional. giv giv Sunt fuctionar public. In luna ianuarie anul curent am sustinut examen in cadrul unei directii de finante pentru avansarea in gradul profesional. Examenul a ... (vezi toată discuția)
Solicitare aviz anfp pentru promovare in grad profesional superior ecaliopi ecaliopi Este necesar avizul ANFP in situatia promovarii unui functionar public in grad profesional superior ? ( pentru functii publice de executie, la nivel de ... (vezi toată discuția)
Promovarea in clasa a functionarilor publici rasarit8 rasarit8 Sunt functionar public,referent S,absolvent de studii superioare;in 23 decembrie am participat la examenul de promovare in clasa superioara si am fost declarat ... (vezi toată discuția)