Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Functia de primar este sau nu compatibila cu calitatea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Functia de primar este sau nu compatibila cu calitatea de comerciant?

as dori sa stiu daca functia de primar este sau nu compatibilia cu titular de pfa, intreprindre indiv sau familiala?
multumesc!
mihutan a scris:

as dori sa stiu daca functia de primar este sau nu compatibilia cu titular de pfa, intreprindre indiv sau familiala?
multumesc!

Legea nr.161/2003 prevede :
Art. 87. - (1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
....
g) calitatea de comerciant persoană fizică;
.....

OUG nr.44/2008
Art. 23. – Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului.

Art. 31. – Membrii întreprinderii familiale sunt comercianţi persoane fizice de la data înregistrării acesteia în registrul comerţului ....
multumesc mult!