avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Functia de primar este sau nu compatibila cu calitatea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Functia de primar este sau nu compatibila cu calitatea de comerciant?

as dori sa stiu daca functia de primar este sau nu compatibilia cu titular de pfa, intreprindre indiv sau familiala?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: mihutan , utilizator 20:32, 24 Noiembrie 2011
mihutan a scris:

as dori sa stiu daca functia de primar este sau nu compatibilia cu titular de pfa, intreprindre indiv sau familiala?
multumesc!


Legea nr.161/2003 prevede :
Art. 87. - (1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
....
g) calitatea de comerciant persoană fizică;
.....

OUG nr.44/2008
Art. 23. – Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului.

Art. 31. – Membrii întreprinderii familiale sunt comercianţi persoane fizice de la data înregistrării acesteia în registrul comerţului ....
multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lntreprindere familiala viceprimar tinutz tinutz buna ziua, am firma inteprindere familiala impreuna cu sotia,din anul 2007 comert, intrebare: sotia a fost aleasa viceprimar,daca este obligatoriu sa iasa ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate? mara2017 mara2017 Buna ziua. Un primar, poate sa detina un PF? Multumesc! (vezi toată discuția)
Cumul de servicii uatscortarunou uatscortarunou Buna ziua.Avand functie de demnitar (viceprimar) are voie sa lucreze si in alta unitate bugetara, din aceeasi comuna? (vezi toată discuția)