Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... lntreprindere familiala viceprimar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

lntreprindere familiala viceprimar

buna ziua,
am firma inteprindere familiala impreuna cu sotia,din anul 2007 comert,
intrebare: sotia a fost aleasa viceprimar,daca este obligatoriu sa iasa din afacere pentru a nu fi incompatipbila sau poate sa fie si in firma si viceprimar
multumesc
Art. 87 din Legea 161/2003:
(1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
g) calitatea de comerciant persoană fizică;
....

art. 31 din OG 44/2008:
Membrii intreprinderii familiale sunt comercianti persoane fizice
de la data inregistrarii acesteia in registrul comertului si raspund solidar si indivizibil pentru datoriile contractate de reprezentant in exploatarea intreprinderii cu patrimoniul de afectatiune, daca acesta a fost constituit, si, in completare, cu intreg patrimoniul, corespunzator cotelor de participare prevazute la art. 29 alin. (1).

Prin urmare. sunt incompatibile cele doua functii.
multumesc frumos.