avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... lntreprindere familiala viceprimar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

lntreprindere familiala viceprimar

buna ziua,
am firma inteprindere familiala impreuna cu sotia,din anul 2007 comert,
intrebare: sotia a fost aleasa viceprimar,daca este obligatoriu sa iasa din afacere pentru a nu fi incompatipbila sau poate sa fie si in firma si viceprimar
multumesc
Cel mai recent răspuns: tinutz , utilizator 09:19, 15 Octombrie 2014
Art. 87 din Legea 161/2003:
(1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
...
g) calitatea de comerciant persoană fizică;
....


art. 31 din OG 44/2008:
Membrii intreprinderii familiale sunt comercianti persoane fizice
de la data inregistrarii acesteia in registrul comertului si raspund solidar si indivizibil pentru datoriile contractate de reprezentant in exploatarea intreprinderii cu patrimoniul de afectatiune, daca acesta a fost constituit, si, in completare, cu intreg patrimoniul, corespunzator cotelor de participare prevazute la art. 29 alin. (1).

Prin urmare. sunt incompatibile cele doua functii.
multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functia de primar este sau nu compatibila cu calitatea de comerciant? mihutan mihutan as dori sa stiu daca functia de primar este sau nu compatibilia cu titular de pfa, intreprindre indiv sau familiala? multumesc! (vezi toată discuția)
Incompatibilitate? mara2017 mara2017 Buna ziua. Un primar, poate sa detina un PF? Multumesc! (vezi toată discuția)
Diferente de salarizare intre srl si intreprindere individuala MPW MPW Salut , numele meu este Traian ...si ca ori ce om as`i dori sa deschid si eu o firma pentru o goserie . Avind in familie un contabil cu nivel de cunostiinte ... (vezi toată discuția)