Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot obtine custodia fetitei mele si ce sanse am
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot obtine custodia fetitei mele si ce sanse am

Am avut o relatie de concubinaj care a durat 5 ani,in urma careia a rezultat un copil de sex feminin ce are varsta de 2 ani si trei luni in prezent,fetita a fost recunoscuta de catre mine si poarta numele meu,,fetita sa nascut la venezia-italia. Eu lucrez in italia si locuiesc tot aici,am stat impreuna cu fosta concubina si fetita noastra pana cand aceasta mia luat fetita fara incuviintarea mea si a fugit in romania la parintii ei acolo unde este si acum,la Sighetu Marmatiei. Dupa lungi discutii si certuri interminabile datorita faptului ca nu puteam sa-mi aud si sa-mi vad copilul am aflat ca de fapt ia a fugit pentru ca ma inselat cu nenumarati barbati atat in timpul relatiei noastre cat si acum in prezent, deoarece locuieste cu un barbat in aceeasi casa si inparteau acelasi pat cu fetita mea de numai 2 anisori. Ea locuieste in apartamentul mamei sale cu 2 camere impreuna cu sora,cumnatul si actualul ei iubit,asta in conditiile in care apartamentul are o suprafata de numai 35 de m patrati,,conditiile de igiena si confort sunt de neimaginat: nu au frigider,nu au aragaz si nici caldura. Ea nu lucreaza si nu are nici o sursa de venit sigura si regulata. Am fost amenintat cu moartea in nenumarate randuri atat de fosta concubina cat si de actualul ei iubit,,am foarte multe inregistrari pe reportofonul meu ale convorbirilor avute cu acestia la telefon in care mau amenintat si au refuzat sa ma lase sami vad copilul,nu mai vorbim de jicniri. Dupa ce am suportat toate acestea am hotarat sa las lucrul in italia si sa merg sami vad fetita cu orice pret, odata ajuns la Satu Mare mam oprit deoarece imi era frica sa merg la domiciliul ei din Sighetu Marmatiei,dat fiind amenintarile primite,,am rugato de nenumarate ori sa imi aduca fetita sa o iau la mine cateva zile,intrun final a acceptat si mia aduso. Acum fetita este la mine si as dori sa se faca dreptate , imi doresc din suflet ca fetita sa traiasca intro casa decenta cu toate utilitatile,sa fie tratata,educata si hranita decent,nu sa imparta acelasi pat cu toti iubiti fostei mele concubine,nu sa manance de la fastfood sau sa stea prin frig si fum de tigara asa cum a fost pana cand eu am luato.Fetita vorbeste multe cuvinte obscen la varsta ei pe care lea invatat in compania mamei sale desi are o varsta destul de frageda. Fetita a fost mereu lasata in grija altor persoane si neglijata de catre acestia pentru ca mama ei lipsea de acasa,,mergea adesea la discoteca,restaurante si distractii. Cand am luat fetita era arsa la degetele,,cred cu tigara sau poate asa cum justifica mama ei la soba, dar totusi nu cred ca e bine pt ca iau ramas semne pe viata. Ea face parte dintro familie de tigani si impreuna cu acestia sau deplasat la domiciliul mamei mele unde au facut un scandal monstru,au amenintato verbal si telefonic cu moartea pe mama mea si a facut declaratii false la politie cum ca eu mias fi rapit propriul copil si las fi ascuns la mama mea,,apoi a urmat bunica mea,,aceeasi poveste. Credetima sunt disperat si nu stiu ce sa fac,,vreau sa lupt pt copilul meu si nu stiu ce sanse am, nu stiu ce sa fac,,va rog din suflet sa ma ajutati daca puteti. Cu toata rusinea trebuie sa va mai spun si ca fosta mea concubina se prostitua in italia cand am cunoscuto,,am crezut ca se va lasa dar nu a fost asa,,am iubito f mult si am incercat sa o aduc pe drumul cel bun dar din nefericire nu am reusit..Eu cand eram la lucru ea tot mergea fara sa stiu eu si de multe ori lua fetita cu ea prin hoteluri si prin locuintele multor persoane atunci cand se prostitua. Am chiar si un proces verbal de constatare de la carabinieri unde zice ca a fost gasita pe strada si se prostitua.Va rog ajutatima,vreau doar ca fetita mea sa nu ajunga ca ea vreau sa fie educata si sa urmeze o scoala si sa aiba un viitor altul decat cel pe care mama ei il ofera . Sunt foarte multi martori care pot confirma tot ceea ce eu va scriu acum ,,am f multe inregistrari telefonice.. Sunt un tata care isi iubeste copilul enorm si sunt foarte disperat dat fiind toate acestea. Va rog mult sami raspundeti cat se poate de sincer cu privire la sansele de a avea eu custodia fetitei,,primi pasi care eu trebuie sai fac ,,tot ceea ce trebuie sa fac.. Va multumesc din suflet si astept un raspuns cat mai urgent . Cu mult respect !
sincer, aveti o situatie destul de complicata ce nu cred ca vi-l poate rezolva cineva pe mail. Consultati un avocat.

Aveti sanse , dupa parerea mea sa vi se incredinteze copilul.
Buna seara doamna avocat! Va multumesc foarte mult,cu siguranta voi consulta un avocat,,pentru inceput as vrea sa stiu ce sanse am si cum trebuie sa procedez,deoarece eu locuiesc si lucrez in italia.. Cu mult respect