Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Am o situatie in care as dorii sa stiu daca voi beneficia de concediu crestere copil: In anul acesta am terminat liceul, si m-am inscris pentru a beneficia de somaj, in cazul in care voi naste pe pe perioada indemnizatiei de somaj, voi putea beneficia dupa nasterea copilului de ccc?
Pop Ana Maria, Alte profesii
Da, conform art. 2 alin. 5 litera a) din OUG 111/2010 veti beneficia de indemnizatia lunara pentru CCC.