Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport minor cu procura?!
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport minor cu procura?!

Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti daca pot face pasaport pentru minora cu procura notariala de la tatal copilului?
Multumesc.
Da, se poate.
Daca dvs. nu sunteti mama copilului, nu puteti sa aveti doar procura de la tata ci va trebuie procura si de la mama.
se poate in augus 2011 am facut asa ceva ,dar mare atentie nu peste tot se accepta procuri facute la notari cel mai sigur si fara sa intampinati probleme este ca procura sa fie facuta la ambasada este cerere tip se completeaza,nu are nevoie decat de datele dumneavoastra si cele ale copilului (nu in original)si nici nu mai trebuie apostila de la haga ,traducere,legalizare costa in italia 60 de euro in alte tari nu stiu dar pe aici este suma.