Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general penalitati intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

penalitati intarziere

Daca in cazul unui contract comercial nu este specificat in mod expres modul de calcul al penalitatilor (procentul si data), exista cadru legal care sa arate de la ce data se calculeaza ? Daca pe factura este specificata data scadentei , eu stiu ca penalitatile se calculeaza incepand cu urmatoarea zi de la data scadentei dar mi s-a spus ca potrivit prevederilor legale (?) acestea se calculeaza dupa 15 zile de la data scadenta. Va rog cadru legal daca se poate.
"Actiune în pretentii pentru penalitati. Data scadentei. Data de la care încep sa curga penalitatile contractuale. Neincluderea în calcul a datei la care s-a facut plata în contul debitoarei. Folosirea ca uzanta a principiului intervalului închis la un capat si deschis la celalalt capat."

[ link extern ] /