Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire locuinta pe teren ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire locuinta pe teren ipotecat

Buna ziua,
Sotul meu detine in indiviziune impreuna cu sora sa un teren de 800 mp, deschidere 10mp.Aceasta din urma a construit in anul 2006 cu credit ipotecar(ipoteca terenul) o casa pe acest teren. Casa inca nu a fost intabulata si mentionez ca aceasta casa face oboiectul unui litigiu. Va rog sa ne dati o solutie pentru a putea construi si noi pe acest teren. Va multumesc.
Care sunt impedimentele de care v-ati lovit in incercarea de a construi si dvs. pe teren?
ContSters103772, utilizator
Banca nu ne-a dat acordul. Trebuie receptionata si intabulata casa cumnatilor si apoi trecuta ipoteca pe casa. Cei de la serviciul urbanism au spusca o sa receptioneze numai parterul casei. Intrebarea este Banca o sa vrea sa mute ipoteca doar pe parterul casei daca este incarcata cu sarcini?
rmirela16, utilizator