avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cont inactiv, inchis fara aprobarea titularului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cont inactiv, inchis fara aprobarea titularului

bunica mea mi-a depus in data de 7 mai 1992 la C.E.C Romania suma de 5000 lei intr-un cont de economii cu dobanda.astazi 25 11 2011 am fost la C.E.C Romania sa lichidez contul.acestia mi-au spus ca contul nu mai exista odata cu banii mei deoarece banii sau devalorizat .va rog sa ma ajutati cu aceasta problema,ce pot sa fac? pot sa fac ceva?


nu mi se pare normal ca atata timp cat s-au depus niste bani la o unitate bancara acesti bani sa dispara cat ar fi ei de multi sau putini
Cel mai recent răspuns: Alex Chiciu , Avocat 17:11, 25 Noiembrie 2011
:-/..mi se pare stupid...mergeti in audienta la conducerea CEC
Am avut si eu spete. CEC nu mai este casa de economii si consemnatiuni ci banca comerciala; depozitele la CEC nu mai sunt imprescriptibile...
astfel CEC poate aplica normele cu conturi inactive si sa le inchida si oricum desi acei bani aveau o anumita valoare in 1992, dvs i-ati primi denominati, intrucat denominarea nu tine cont de valoarea de atunci, ci taie 4 zerouri, adica depozitul (fara dobanzi) este de 0,5 lei....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cec livret de economii Mihaelaanton Mihaelaanton Mama mea detine niste livrete de economii de la CEC, cu sume importante pe ele. Sunt depozite, unul in valoare de 500000 lei, sunt si din acelea de 5000 lei cu ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera banii din carnetele cec de 5000 lei cu dobândă și câștiguri în autoturisme? Marina44 Marina44 Am doua carnete CEC de 5000 lei cu dobanda si castiguri in autoturisme din 1987 si doua carnete de 2000 lei si 1000 lei din \'93. Cum pot recupera banii? Am ... (vezi toată discuția)
Libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme anonim1111 anonim1111 Am 2 astfel de librete facute in anul 1982,in anul 1996 a fost ultima data cand mi a fost scris in aceste librete.Primesc ceva bani dupa acestea sau nu mai am ... (vezi toată discuția)