Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cont inactiv, inchis fara aprobarea titularului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cont inactiv, inchis fara aprobarea titularului

bunica mea mi-a depus in data de 7 mai 1992 la C.E.C Romania suma de 5000 lei intr-un cont de economii cu dobanda.astazi 25 11 2011 am fost la C.E.C Romania sa lichidez contul.acestia mi-au spus ca contul nu mai exista odata cu banii mei deoarece banii sau devalorizat .va rog sa ma ajutati cu aceasta problema,ce pot sa fac? pot sa fac ceva?

nu mi se pare normal ca atata timp cat s-au depus niste bani la o unitate bancara acesti bani sa dispara cat ar fi ei de multi sau putini
:-/..mi se pare stupid...mergeti in audienta la conducerea CEC
Am avut si eu spete. CEC nu mai este casa de economii si consemnatiuni ci banca comerciala; depozitele la CEC nu mai sunt imprescriptibile...
astfel CEC poate aplica normele cu conturi inactive si sa le inchida si oricum desi acei bani aveau o anumita valoare in 1992, dvs i-ati primi denominati, intrucat denominarea nu tine cont de valoarea de atunci, ci taie 4 zerouri, adica depozitul (fara dobanzi) este de 0,5 lei....