Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Granituire

Buna ziua. Va rog sa mă sfatuiti in următoarea problema. Am cumpărat o casa care era pe limita de proprietate, am vrut sa o mansardam dar la expertiza s- a dovedit ca aceasta casa nu avea fundație si ca nu era prea solida. In consecință,am făcut proiect de demolare si am demolat-o. Probleme cu vecinii nu am avut pana in acest moment. Când era dosarul pt. Construcția noua in biroul primarului pt. Eliberarea autorizatiei de construcție a început distracție. Vecinii cu care am fost pe limita de proprietate au început cu reclamatiile la primărie pt. Neeliberarea autorizatiei de construcție, deși construcția noua nu mai era pe limita de proprietate. După 2 luni de verificare la primărie de urbanism, juridic etc . Am primit autorizatia de construire. In 2 saptamâni am primit 3 citatii pt. 3 procese din partea vecinilor respectivi. Primul proces era pt. Suspendarea lucrărilor de construcții, al doilea pt. Anularea autorizatiei de construcție si al treilea pt. Granituire . Primul l- au pierdut, la al doilea au renunțat dar cu al treilea nu se mai termina. Ne - au acuzat ca după cumpărarea terenului am mutat gardul pe terenul lor si ca le ocupam 5 mp din teren. S- a efectuat expertiza de către expertul topograf numit de Judecătoriei din care reiese ca ei ocupa 3,5 mp din terenul nostru. Expertiza s- a efectuat după 1,5 ani, s- a depus in vara aceasta la dosar iar primul termen după depunerea expertizei a fost in Septembrie, termen la care ei nu s - au prezentat spunând ca au un alt proces ( avocatul lor), la următorul termen care a fost acum in 25 Noiembrie au venit cu obiectiunea ca stația cu care s- a efectuat expertiza nu este buna. Următorul termen este in 27 Ianuarie 2012. Avocatul nostru spune ca ei pot invoca in continuare tot felul de pretenții si sa citeze martori si etc. Si sa lungeasca acest proces pana epuizeaza toate căile legale. Noi nu ne putem face gardul din cauza lor nu putem face luarea in folosință a casei. De ce legea este de partea lor? Noi suntem proprietari de buna credință si nu ne putem bucura de dreptul nostru de proprietate. Pe lângă aceste procese ne-au făcut tot felul de reclamații la Primărie, inspectoratul in construcții, plângere penală ca datorită faptului ca am săpat in curtea noastră fundația le - am afectat via care o au ei in curte si nu o sa mai aibă producția de struguri de pana acum. Nu s - a întocmit dosar penal pt. Ca s- a constatat ca vIa lor e ok ca nu e uscata nici măcar o frunză din via lor. De înțelegere nu poate fi vorba. Autoarea acestor evenimente este fiica vecinilor nostrii care trăiește in Danemarca si care ne- a spus ca ea nu este de acord sa ne Facem casa înspre casa lor si ca nu avem decât sa ne Facem casa in spatele curtii sau înspre celălalt vecin. Părinții ei sunt in vârsta de peste 80 de ani. Ei au spus ca le pare rău dar deciziile nu le mai aparțin. Cum am putea scapă noi cat mai repede de acest proces? Suntem Hartuiti de peste 2 ani de aceasta vecina si legea este de partea lor in sensul ca ii lăsa sa ne întârzie la nesfarsit. Multumesc frumos
noi va recomandam sa apelati la un mediator sau sa depuneti orice efort pentru a incheia o tranzactie cu batranii, daca acestia sunt proprietarii de drept. Doar astfel puteti obtine o solutie mai rapida in instanta...
Trebuie sa fac o precizare. Noi când am cumpărat, am cumpărat o grădina cu o casa împrejmuita cu gard făcut de vecinii existenti împreuna cu foștii proprietari acum 10-15 ani.Noi nu ne- am atins de gardul existent. Ei au spus ca am mutat gardul pe terenul lor 5 mp ca sa aibă motiv in procesul de granituire. Conform expertizei ei ne datoreaza teren,teren pe care noi am spus ca nu il dorim si ca dorim doar sa Scapam de proces.Toți vecinii cunosc situația existența. Noi nu avem ce tranzacție sa Facem cu ei.
in aceste conditii, daca v-ati administrat toate probele utile, nu va ramane decat sa asteptati finalizarea procesului...