Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Majorare capital din cont 455
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Majorare capital din cont 455

Care va fi tratamentul contabil si fiscal in cazul in care asociatii renunta la imprumutul acordat societatii, evidentiat in 455, in scopul majorarii capitalului social? Indeplinesc aceste sume criteriile de recunoastere a veniturilor si pot fi considerate venituri impozabile?
Societarea in cauza are capital social 200 lei,iar suma din contul 455 este destul de mare.
Urmareste aceaste discutii, Simona:

www.avocatnet.ro/content/for...

[ link extern ] /

se poate majora capitalul social din conversia imprumuturilor asociatilor in capital social (fara implicatii fiscale), dar si din dobanzile aferente imprumuturilor (cu implicatii fiscale)...

tratament contabil si fiscal, intr-o speta interesanta, chiar daca se refera la un SA:

[ link extern ]

ContSters228228, utilizator
multumesc pentru speta postata de jooorj.Daca initial am avut intentia de a da castig de cauza societatii A, in final analizand mai bine, finantele au avut dreptate.La ce a solicitat Simona, se poate majora capitalul social, din imprumuturile neridicate de asociati, neafectand veniturile, dar fara a majora capitalul si din dobanzile cuvenite.Se face nota contabila, balanta, hotarare asociati, act aditional si in final declaratie de mentiuni.