Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... întabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

întabulare

Având întabularea efectuată în C.F, după parcurgerea procedurii necontencioase, cea care a fost valabilă pâna în iulie 2011(resp.O.134/2009, O/634/2006-actualmente modificat din iulie 2011 prin O.785/2011), mai este necesară acţiune în constatare sau orice altă acţiune ,în instanţă, pentru constatarea surplusului de suprafaţă?
Modificarea de C.F s-a făcut potrivit art.33 din L.7-1996- alin.3-respectiv.- doar titularul dreptului de proprietate are dreptul să ceară modificarea C.F.
Revin la întrebarea pusă -mai este necesară acţiune în instanţă şi dacă da, ce fel de acţiune şi mai ales contra cui, având în vedere că a fost semnat p.v de vecinătate, conform legislaţiei.
actiunea in instanta este necesara doar daca suprafata in plus depaseste 5% din suprafata intabulata. Pentru o suprafata mai mica de 5% este necesar un pv de vecintatate iar sub 2% se inscrie proprietatea direct...
In temeiul art 34 din L nr 7/1996 republicata, orice persoana interesata poate cere rectificarea inscrisurilor din CF
In temeiul art 33 din L nr 7/1996 republicata,
(1) In cazul in care cuprinsul CF nu corespunde ,in privinta inscrierii ,cu situatia juridica reala,se poate cere rectificarea sau dupa caz,modificarea acesteia
(2) Prin rectficare se intelege raderea,indreptarea sau mntionarea inscrierii oricarei operatiuni,susceptibila a face obiectul unei inscrieri in CF
(3) Prin modificare se intelege orice schimbare a privitoare in aspecte tehnice ale imobilului,schimbarea care nu afgecteaza esenta dreptului care poarta asupra acelui imobil.Modificarea nu se poate dace decat la cererea titularului dreptului de proprietate
(4)Rectificarea inscrierilor in CF se poate face ,fie pe cale amiabila,prin declaratie autentica,fie in caz de litigiu,prin hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila

Cred că nu m-am exprimat destul de clar asupra întrebării:
ca titular al dreptului de proprietate, pe baza o.134-2009 şi O.634-2006, şi L.7-1996, ART.33 alin 4, cu p.v vecinătate, am efectuat actulizarea datelor tehnice, deci modificare suprafaţă tabulară..Mai este necesară vreo acţiune în instanţă pentru constatarea acestei suprafeţe, care este deja întabulată deci recunoscută ca proprietate ?