Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicare sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicare sanctiune disciplinara

Va prezint urmatoarea speta: Angajatul, in speta conducator auto, al unei societati X conduce un autovehicul al societatii respective iar la oprirea in trafic si la solicitarea agentului ARR de a prezenta diagramele tahografice nu poate sa prezinte numarul necesar de diagrame tahografice, asfel ca este sanctionat , de catre agentul ARR, intocmindu-i-se un proces verbal de contraventie (pe numele firmei Xal carei angajat este). Procesul verbal este contestat in instanta, de catre firma X si, in sfarsit , instanta, prin sentinta pronuntata, constata ca procesul verbal este legal si constata vinovatia conducatorului auto.
INTREBARE: Angajatorul, cand intocmeste aplicarea sanctiunii disciplinare, in forma scrisa, conform art. 268 Codul Muncii , se raporteaza la data la care a primit sentinta civila, intrucat prin aceasta se constata vinovatia conducatorului , sau la data savarsirii abaterii de catre conducatorul auto? Mentionez ca abaterea conducatorului auto a fost savarsita in 2010 iar sentinta civila prin care se constata vinovatia cond. auto, ne-a fost comunicata la acest moment, respectiv 2011.
Dupa pararea mea cerecetarea disciplinara ar fi trebuit sa fie efectuata , dupa savarsirea faptei, nu dupa constatarea de care instanta a vinovatiei conducatorului auto, in legatura cu fapta mentionata in procesul verbal.

Prin urmare este tardiva cercetarea disciplinara ( necesara pentru aplicarea unei sanctiuni disciplinare) , intrucat se incalca prevederile art/ 268 codul muncii. Ati luat cunostinta de savrsirea faptei , prin tarnsmiterea procesului verbal in 2010, si ..pana la solutionarea cauzei in 2011, cred ca au trecut cele 6 luni prevazute de art.268 codul Muncii. Aveti in vedere si prevederile art 267 alin.1 din codul muncii.
Art. 267. - (1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o masura, cu exceptia celei prevazute la art. 264 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
Art. 268. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
as introduce actiune in raspundere patrimoniala
cristina69 a scris:

Va prezint urmatoarea speta: Angajatul, in speta conducator auto, al unei societati X conduce un autovehicul al societatii respective iar la oprirea in trafic si la solicitarea agentului ARR de a prezenta diagramele tahografice nu poate sa prezinte numarul necesar de diagrame tahografice, asfel ca este sanctionat , de catre agentul ARR, intocmindu-i-se un proces verbal de contraventie (pe numele firmei Xal carei angajat este). Procesul verbal este contestat in instanta, de catre firma X si, in sfarsit , instanta, prin sentinta pronuntata, constata ca procesul verbal este legal si constata vinovatia conducatorului auto.
INTREBARE: Angajatorul, cand intocmeste aplicarea sanctiunii disciplinare, in forma scrisa, conform art. 268 Codul Muncii , se raporteaza la data la care a primit sentinta civila, intrucat prin aceasta se constata vinovatia conducatorului , sau la data savarsirii abaterii de catre conducatorul auto? Mentionez ca abaterea conducatorului auto a fost savarsita in 2010 iar sentinta civila prin care se constata vinovatia cond. auto, ne-a fost comunicata la acest moment, respectiv 2011.

In toate cazurile de sanctiune disciplinara, trebuie sa tineti cont de prevederile Regulam Intern. Fapta imputata trebuie sa fie prevazuta ca abatere disciplinara in RI, iar angajatul trebuie sa ia la cunostinta de prev RI.
cristina69 a scris:

.....
INTREBARE: Angajatorul, cand intocmeste aplicarea sanctiunii disciplinare, in forma scrisa, conform art. 268 Codul Muncii , se raporteaza la data la care a primit sentinta civila, intrucat prin aceasta se constata vinovatia conducatorului , sau la data savarsirii abaterii de catre conducatorul auto? Mentionez ca abaterea conducatorului auto a fost savarsita in 2010 iar sentinta civila prin care se constata vinovatia cond. auto, ne-a fost comunicata la acest moment, respectiv 2011.

Art.252 (1) C.mun. : Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Data luării la cunoştinţă de către angajator despre săvârşirea abaterii disciplinare este data înregistrării referatului sau sesizării care priveşte săvârşirea abaterii disciplinare.

Sentinta instantei nu atesta vinovatia conducatorului auto ci legalitatea procesului-verbal intocmit de inspectorii ARR. Prin urmare, sanctionarea disciplinara a conducatorului autoe este tardiva in 2011 ...

Angajatorul mai are doar posibilitatea de a angaja raspunderea patrimoniala a acestuia pentru amenda primita ...