Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract de v-c cu clauza de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract de v-c cu clauza de uzufruct

Pe scurt e vb de un antecontract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct incheiat intre mama si fiu.Dupa o luna de la incheierea lui mama primeste un diagnostic de "dementa senila".Ulterior fiul ei o cheama in judecata pt incheierea contractului, si ea nu se prezinta. Mentionez ca sunt doi frati, el si inca o fiica, care evident nu a stiut nimic de antecontract,afland ulterior de el.Cateva intrebari:
-e posibil anularea contractului daca intre momentul incheierii antecontractului si hotararea instantei o parte primeste acest diagnostic?
-mama cu acest diagnostic poate inroduce actiunea?
-sau poate fiica introduce actiunea in instanta, pt anularea vanzarii?
Multumesc anticipat! astept cateva sfaturi din partea d-voastra
Fiica poate introduce actiune''anulare act'' avand in vedere cele sus aratate.
Este mai complicat, pentru ca nu se face dovada ca la data semnarii antecontractului mama a avut acea boala, ci ea a aparul la o luna mai tarziu.
Se prezuma ca la acea data era in toate facultatile mintale, mai ales daca a fost autentificat la notar, care are datoria de a face aceste constatari.
Fiul poate formula actiune in instanta pentru a obtine o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare, in baza Art. 1.279 alin. (3) noul cod civil.
Are nevoie si de un avocat cu instalatia buna.
Marcel Mihalache, Avocat
Boala a aparut normal mai demult, numai ca actul medical e ulterior semnarii anecontractului. Fiul asta a si facut a chemat-o in judecata, anul trecut. Acum sora lui a aflat si vrea anularea antecontractului.Poate si ea sa introduca actiune in instanta sau numai mama lor?
Daca antecontractul a fost semnat acum doi ani, actiunea in instanta de anulare se face conform noului cod civil, sau celui vechi?
Seara buna
radu26 a scris:

Pe scurt e vb de un antecontract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct incheiat intre mama si fiu.Dupa o luna de la incheierea lui mama primeste un diagnostic de "dementa senila".Ulterior fiul ei o cheama in judecata pt incheierea contractului, si ea nu se prezinta. Mentionez ca sunt doi frati, el si inca o fiica, care evident nu a stiut nimic de antecontract,afland ulterior de el.Cateva intrebari:
-e posibil anularea contractului daca intre momentul incheierii antecontractului si hotararea instantei o parte primeste acest diagnostic?
-mama cu acest diagnostic poate inroduce actiunea?
-sau poate fiica introduce actiunea in instanta, pt anularea vanzarii?
Multumesc anticipat! astept cateva sfaturi din partea d-voastra

Din punctul meu de vedere actul medical prin care se constata acea "dementa senila", obtinut dupa semnarea acelui contract, nu este o garantie pentru unul din cei doi copii care incearca pe cai neortodoxe sa obtina drept absolut asupra acelui imobil. Si nu numai atat, isi demonstreaza lipsa de respect fata de sora sa si fata de mama lor. Cu privire la o actiune de rezolutiune a acelui contract vanzatoarea(mama) nu poate introduce o astfel actiune pentru ca sufera de acea "dementa senila" atestata prin acel act medical. Recomandarea este sa faceti demersurile pentru tutela/curatela si baza acelui act ve-ti formula acea actiune in numele si pentru persoana care nu mai are capacitate.