Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate act de vinzare-cumparare motiv medical ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate act de vinzare-cumparare motiv medical (dementa senila)

Mama mea e bolnava (diagnostica de dr.Udristoiu in anul 2008 cu dementa senila).
In primavara lui 2009 mama a facut act de vinzare-cumparare cu clauza de intretinere cu o ruda mai indepartata(aceasta ruda nu stia ca mama este diagnostica cu dementa senila). O luna mai tirziu ruda a descoperit certificatul medical.Aceasta cerut anularea la amiabil a contractului si suma de bani pe care a platit-o pentru intocmirea actelor.Dupa toate acestea un nepot rau intentionat i-a promis "luna de pe cer"...iar mama i-a facut si acestuia contract de vizare-cumparare cu clauza de intretinere.
Intrebare:Cum poate fi anulat acest contract(certificatul medical exista)?
va multumesc anticipat pentru raspuns
elena lin, utilizator
persoanele interesate pot solicita in instanta anularea actului intocmit, prevalindu-se de actul medical existent. fiica fiind, aveti acest drept si un interes justificat.
care este procedura? si ce sanse am?
pai faci o cerere la judecatorie de defacere a contractului de vanzare-cumparare pe motivul ca mama dv nu a avut discarnamant si era sub interdictie si a semnat actul fara reprezentantul lega curatot, tutore etc .
dovada raportul de expertiza medico-lega si o dovadaca era sub interdictie daca aveti asa ceva
si ar trebui sa fie destule sanse de reusita