avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate act de vinzare-cumparare motiv medical ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate act de vinzare-cumparare motiv medical (dementa senila)

Mama mea e bolnava (diagnostica de dr.Udristoiu in anul 2008 cu dementa senila).
In primavara lui 2009 mama a facut act de vinzare-cumparare cu clauza de intretinere cu o ruda mai indepartata(aceasta ruda nu stia ca mama este diagnostica cu dementa senila). O luna mai tirziu ruda a descoperit certificatul medical.Aceasta cerut anularea la amiabil a contractului si suma de bani pe care a platit-o pentru intocmirea actelor.Dupa toate acestea un nepot rau intentionat i-a promis "luna de pe cer"...iar mama i-a facut si acestuia contract de vizare-cumparare cu clauza de intretinere.
Intrebare:Cum poate fi anulat acest contract(certificatul medical exista)?
va multumesc anticipat pentru raspuns
Ultima modificare: Marți, 23 Martie 2010
elena lin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Sorin Petrehusi , Consilier juridic 21:18, 24 Martie 2010
persoanele interesate pot solicita in instanta anularea actului intocmit, prevalindu-se de actul medical existent. fiica fiind, aveti acest drept si un interes justificat.
care este procedura? si ce sanse am?
pai faci o cerere la judecatorie de defacere a contractului de vanzare-cumparare pe motivul ca mama dv nu a avut discarnamant si era sub interdictie si a semnat actul fara reprezentantul lega curatot, tutore etc .
dovada raportul de expertiza medico-lega si o dovadaca era sub interdictie daca aveti asa ceva
si ar trebui sa fie destule sanse de reusita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract de v-c cu clauza de uzufruct radu26 radu26 Pe scurt e vb de un antecontract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct incheiat intre mama si fiu.Dupa o luna de la incheierea lui mama primeste un ... (vezi toată discuția)
Contract ralucacornelia ralucacornelia Buna ziua! Am o sora de pe mama diagnosticata cu Dementa senila, internata intr-o institutie de specialitate. Urmeaza sa fie pusa sub interdictie ... (vezi toată discuția)