avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea unui contract de vanzare cumparare cu clauza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea unui contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pe motiv medical

.
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2009
maira.magdalena, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 09:55, 24 Iulie 2009
Contractul a fost incheiat dupa diagnosticare? Daca Da ...putei invoca faptul ca nu putea incheia contracte legale.
Insa, dumneavoastra aveti obligatia in acest caz sa-i asigurati ingrijire?
Faceti acest lucru?
Exista o perioada de timp minima in care trebuie contestat?
Da ii asigur ingrijirea.
multumesc mult
Acum un an de zile, mama mea a fost diagnosticata cu dementa senila

Dementa senila e o afectiune psihica grava , care o lipseste de discernamant pe mama dumneavoastra, care conduce catre sanctiunea nulitatii relative.


Lipsa discernamantului poate fi invocat in termen de 3 ani de la data la care ati cunoscut cauza incapabilitatii mamei dumneavoastra.
. Fiind lipsita total de ratiuni psihice , poate opera punerea sub interdictie a acesteia , si numirea unui tutore , care sa-i reprezinte interesele , intrucat , in mod firesc ,in urma bolii , aceasta nu are o reprezentare concreta actiunilor sale.
Demenţa senilă nu exclude existenţa discernămîntului în momentul semnării actului. Lipsa discernămîntului va trebui dovedită în cursul procesului, diagnosticul în sine neputînd constitui o prezumţie absolută a lipsei de discernămînt.

Sigur , dementa senila trebuie sustinuta de mijloace de proba, in cadrul unui proces civil.

Alte discuții în legătură

Contract întreținere mada.t mada.t Buna seara. Am si eu o intrebare. Am cu bunica mea de 5 ani un contract de intreti ere. Din pacate, cu dansa nu mai pot sa ajung la nici o intelegere si m-am ... (vezi toată discuția)
Drept de succesiune? mihaela dorobantu mihaela dorobantu Nu stiu daca asta e denumirea corecta,dar voi continua:in urma cu 3 ani o buna prietena a mamei mele s-a imbolnavit.Diagnosticul a fost de dementa senila si ... (vezi toată discuția)
Succesiune arvat_t arvat_t Buna seara,in urma decesului mamei mele,suntem trei mostenitori.Unul din cei trei frati,este senil,diagnosticat cu dementa senila.In fata notarului ptr ... (vezi toată discuția)