Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea unui contract de vanzare cumparare cu clauza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea unui contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pe motiv medical

.
maira.magdalena, utilizator
Contractul a fost incheiat dupa diagnosticare? Daca Da ...putei invoca faptul ca nu putea incheia contracte legale.
Insa, dumneavoastra aveti obligatia in acest caz sa-i asigurati ingrijire?
Faceti acest lucru?
Exista o perioada de timp minima in care trebuie contestat?
Da ii asigur ingrijirea.
multumesc mult
Acum un an de zile, mama mea a fost diagnosticata cu dementa senila

Dementa senila e o afectiune psihica grava , care o lipseste de discernamant pe mama dumneavoastra, care conduce catre sanctiunea nulitatii relative.

Lipsa discernamantului poate fi invocat in termen de 3 ani de la data la care ati cunoscut cauza incapabilitatii mamei dumneavoastra.
. Fiind lipsita total de ratiuni psihice , poate opera punerea sub interdictie a acesteia , si numirea unui tutore , care sa-i reprezinte interesele , intrucat , in mod firesc ,in urma bolii , aceasta nu are o reprezentare concreta actiunilor sale.
Demenţa senilă nu exclude existenţa discernămîntului în momentul semnării actului. Lipsa discernămîntului va trebui dovedită în cursul procesului, diagnosticul în sine neputînd constitui o prezumţie absolută a lipsei de discernămînt.

Sigur , dementa senila trebuie sustinuta de mijloace de proba, in cadrul unui proces civil.