Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea unui contract de vanzare cumparare cu clauza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea unui contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pe motiv medical

.
maira.magdalena, utilizator
aveti la indemana in acest caz, actiunea de punere sub interdictie a mamei dvs .
de asemenea, sunteti in termen pentru a putea ataca actul de vanzare-cumparare .

totusi, intrebarea ramane de ce a apelat mama dvs la aceasta alternativa ?
parerea mea este ca daca dvs i-ati fi oferit ingrijire nu ar mai fi apelat la o persoana straina :(
nu stiu , imi dau si eu cu parerea.
Nu va este de folos motivul medical pentru a ataca actul dar puteti incerca, totul este sa reusiti sa dovediti ca in momentul incheierii actului, mama dvs. nu avea discernamant (astfel cum v-au spus si colegii anterior).
Mai degraba daca sustineti ca dvs. asigurati intretinerea mamei, inseamna ca persoana in favoarea careia mama dvs. a instrainat imobilul, nu o face...Desi nu prea vad cum ar putea sa nu-si indeplineasca obligatia (care este personala)...deoarece dvs. sustineti ca sunteti plecata de mai multi ani din tara!
Poate ne mai dati cateva informatii despre cum nu-si indeplineste obligatia de intretinere "cumparatorul"...
Iuliana Cermak, Avocat