avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea unui contract de vanzare cumparare cu clauza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea unui contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pe motiv medical

.
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2009
maira.magdalena, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 09:55, 24 Iulie 2009
aveti la indemana in acest caz, actiunea de punere sub interdictie a mamei dvs .
de asemenea, sunteti in termen pentru a putea ataca actul de vanzare-cumparare .

totusi, intrebarea ramane de ce a apelat mama dvs la aceasta alternativa ?
parerea mea este ca daca dvs i-ati fi oferit ingrijire nu ar mai fi apelat la o persoana straina :(
nu stiu , imi dau si eu cu parerea.
Nu va este de folos motivul medical pentru a ataca actul dar puteti incerca, totul este sa reusiti sa dovediti ca in momentul incheierii actului, mama dvs. nu avea discernamant (astfel cum v-au spus si colegii anterior).
Mai degraba daca sustineti ca dvs. asigurati intretinerea mamei, inseamna ca persoana in favoarea careia mama dvs. a instrainat imobilul, nu o face...Desi nu prea vad cum ar putea sa nu-si indeplineasca obligatia (care este personala)...deoarece dvs. sustineti ca sunteti plecata de mai multi ani din tara!
Poate ne mai dati cateva informatii despre cum nu-si indeplineste obligatia de intretinere "cumparatorul"...
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2009
Iuliana Cermak, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract întreținere mada.t mada.t Buna seara. Am si eu o intrebare. Am cu bunica mea de 5 ani un contract de intreti ere. Din pacate, cu dansa nu mai pot sa ajung la nici o intelegere si m-am ... (vezi toată discuția)
Drept de succesiune? mihaela dorobantu mihaela dorobantu Nu stiu daca asta e denumirea corecta,dar voi continua:in urma cu 3 ani o buna prietena a mamei mele s-a imbolnavit.Diagnosticul a fost de dementa senila si ... (vezi toată discuția)
Succesiune arvat_t arvat_t Buna seara,in urma decesului mamei mele,suntem trei mostenitori.Unul din cei trei frati,este senil,diagnosticat cu dementa senila.In fata notarului ptr ... (vezi toată discuția)