Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizita minor

Buna seara.
Am un prieten care a fost parasit de nevasta in urma cu 3 luni.
Nevasta a luat cu ea copilul lor in varsta de un an.
Prietenul meu nu doreste sa divorteze dar doreste ca sa poata vizita din cand in cand copilul.
Acest lucru nu se poate realiza pe cale amiabila nevasta refuza sa se intalneasca cu el. Nu si a putut vedea copilul de trei luni.
Intrebare.
Ce solutie exista pt a si putea vedea copilul fara sa se ajunga la divort?
Care sunt pasii de urmat?
Doar daca depune actiune de divort.
Nu este nevoie de divort, poate solicita prin ordonanta presedintiala program de vizitare a minorului, sau chiar custodia copilului.
acest lucru se cere la judecatorie?
imi puteti spune va rog in mare cam care sunt pasii de urmat?
Se depune cerere in acest sens?
Depuneti cerere intemeiata pe art.581 Cod Procedura Civila, la judecatoria de la domiciliul minorului. Si chiar daca articolul mentionat nu conditioneaza o astfel de actiune de existenta unui dosar de fond ( de divort in cazul dvs.) , totusi din analiza textului reiese aceasta conditie prin prisma vremelniciei efectelor ordonantei : măsura care se cere a fi luată are caracter vremelnic până la soluţionarea irevocabilă a acţiunii de divorţ şi a cererilor accesorii .
Maria Radu, Avocat