Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OBIECT DE ACTIVITATE SECUNDAR ????
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OBIECT DE ACTIVITATE SECUNDAR ????

Buna ziua,
As dorii sa stiu daca pot desfasura o activitate din domeniu secundar de activitate atata timp cat acea activitate este trecuta in actul constitutiv?? Mai trebuie declarat la registru ceva ?? sau pur si simplu imi desfasor si aceea activitate cu alta serie de facturi ???
Trebuie sa va activati respectiva activitate secundara, adica, sa declarati la ORC faptul ca o veti desfasura. Trebuie depuse niste documente la ORC: o cerere si o declaratie tip, insa cel mai bine sunati la ei si intrebati, pentru ca, in functie de activitate,e posibil sa aveti nevoie si de alte doc. (ex. avize, acorduri, etc.)
In urma declaratiei pe propria raspundere se va elibera certificatul constatator. Dupa obtinerea acestuia se va putea desfasura activitatea respectiva.

Altfel, se considera ca activitatea e desfasurata ilegal, chiar daca e consemnata in actul constitutiv.