avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Art. 18 din Legea nr. 554/20004 - poate fi obligat ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Art. 18 din Legea nr. 554/20004 - poate fi obligat Guvernul sa emita HG de modificare a unui articol dintr-o norma metodologica?

Am urmatoarea problema privind obiectul unei actiuni in contencios administrativ :

Am atacat o hotarire de guvern prin care au fost aprobate normele metodologice de aplicare a unei legi, am solicitat anularea unui punct din normele metodologice deoarece nu respecta cadrul legal, pt.simplificare:
din formularea articolului de lege ar reiesi (este de interpretat, nu este o formulare foarte clara) ca mai multe categorii de persoane sa zicem A , B, C nu au o anumita obligatie. Insa la punctul de aplicare a art.din lege norma prevede numai pentru A si B ca nu exista obligatia, pentru C nu se prevede nimic, eu ma aflu in categoria C. Am solicitat:
-primul capat de cerere constatarea nelegalitatii punctului normei
-al doilea : obligarea guvernului la emiterea unei hot. de guvern pentru modificarea punctului din norma cu includerea si a categoriei C alaturi de A si B

Prin intimpinare Guvernul sustine ca nu poate fi obligat de instanta de contencios adm. sa emita HG si sa modifice intr-un anumit mod actul normativ, deoarece in conf. cu Constitutia, legea 24/2000 art.5, HG 561/2009 ...actele normative se initiaza, elaboreaza si se adopta numai de autoritati publice: ministere, etc.

Totusi la art.18 din legea 554/2004 a contenciosului adm. ref obiectul actiunii nu se afce distinctie intre acte normative si individuale, in ambele cazuri art.18 prevede ca posibil obiect al actiunii obligarea emitentului la emitere act administrativ ( fie si HG).

Va rog un punct de vedere si daca cunoaste cineva jurisprudenta ICCJ contencios prin care Guvernul sa fi fost obligat la emitere HG de modificare aunei norme metodologice
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 20:55, 30 Noiembrie 2011
eugen82 a scris:

Am urmatoarea problema privind obiectul unei actiuni in contencios administrativ :

Am atacat o hotarire de guvern prin care au fost aprobate normele metodologice de aplicare a unei legi, am solicitat anularea unui punct din normele metodologice deoarece nu respecta cadrul legal, pt.simplificare:
din formularea articolului de lege ar reiesi (este de interpretat, nu este o formulare foarte clara) ca mai multe categorii de persoane sa zicem A , B, C nu au o anumita obligatie. Insa la punctul de aplicare a art.din lege norma prevede numai pentru A si B ca nu exista obligatia, pentru C nu se prevede nimic, eu ma aflu in categoria C. Am solicitat:
-primul capat de cerere constatarea nelegalitatii punctului normei
-al doilea : obligarea guvernului la emiterea unei hot. de guvern pentru modificarea punctului din norma cu includerea si a categoriei C alaturi de A si B

Prin intimpinare Guvernul sustine ca nu poate fi obligat de instanta de contencios adm. sa emita HG si sa modifice intr-un anumit mod actul normativ, deoarece in conf. cu Constitutia, legea 24/2000 art.5, HG 561/2009 ...actele normative se initiaza, elaboreaza si se adopta numai de autoritati publice: ministere, etc.

Totusi la art.18 din legea 554/2004 a contenciosului adm. ref obiectul actiunii nu se afce distinctie intre acte normative si individuale, in ambele cazuri art.18 prevede ca posibil obiect al actiunii obligarea emitentului la emitere act administrativ ( fie si HG).

Va rog un punct de vedere si daca cunoaste cineva jurisprudenta ICCJ contencios prin care Guvernul sa fi fost obligat la emitere HG de modificare aunei norme metodologice


Nu cunosc daca guvernul poate fi obligat sa faca asta, in schimb puteti cere tribunalului sa recunoasca faptul ca dvs. conform legii nu aveti obligatia respectiva si sa anuleze orice alte decizii administrative contrare acestei prevederi legale. Dar daca e o problema de interpretare, judecatorul poate eventual constata ca aveti acea obligatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotararile de consiliu local anuleaza hotararile de guvern? mihaelamuresan mihaelamuresan Buna ziua. Am si eu o intrebare? O Hotarare de Consiliu Local este mai presus decat o lege, o hotarare de guvern? Un judecator in stabilirea dreptatii , dupa ... (vezi toată discuția)
Abuz prin neadoptare lili d lili d Va supun atentiei un lucru care este caracteristic acestei tari: anomiaX-(.Sunt tare furios pentru ca Legea creselor nu are inca norme de aplicare, desi ... (vezi toată discuția)
In baza carui articol din codul de procedura civila poate instanta de fond sa respinga o cerere? Matei_Crivina Matei_Crivina Am nevoie de ajutorul Dv. As dori sa stiu in cazul unui litigiu de contencios administrativ la tribunal, prima instanta, pe ce articol de procedura civila ... (vezi toată discuția)