avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce se poate intampla in aceasta situatie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce se poate intampla in aceasta situatie ?

buna ziua tuturor!
va rog sa-mi spuneti la ce ma pot astepta in urm. situatie:
in fata casei socrilor mei era o straduta care ducea in camp(nu era circulata de nimeni, la cateva case mai incolo este un alt drum ce desparte casele de camp).Pe aceasta staduta vecinii aduceau tot felul de gunoaie,mortaciuni etc...Inainte de revolutie socrul meu a mers la primarie sa se planga de neintelegerea vecinilor .Persoana care l-a audiat l-a sfatuit sa inchida acea straduta si s-o foloseasca dansul.Zis si facut.A dus gunoiul respectiv in fundul curtii,a imprejmuit,a cultivat acel teren ,platind bineinteles impozit pt.el.
In 1997, eu si sotul meu ne-am construit casa in curtea socrului meu, noi folosind aceasta straduta ca si curte.Mentionez ca in tot acest timp nu ne-a deranjat ,nu a obiectat nimeni nimic.
In 2007 ,socrul isi revendica in instanta acel teren si cu uzucapiune il dobandeste printr-o sentinta jud.Tot atunci ne face act.vz-cump pt. imobilul construit de noi si curtea pe care o foloseam noi(acea straduta).
In ianuarie 2010 eu si sotul meu divortam, facem partaj voluntar,el,sotul renunta la tot in favoarea mea (avem copil care ramane in custodia mea).
Anul acesta am refacut(pe banii mei doar)cu mare scandal, gardul dintre mine si vecinul din fata casei.M-a reclamat la urbanism ca am construit fara autorizatie , fara acte pe pamant.Cand a aflat ca am acte de proprietate ,cadastru si toate autoriz necesare a luat foc.De atunci ma tot ameninta ca ma da in judecata pe motiv ca am ocupat abuziv acel teren.
La ce sa ma astept chiar daca exista o sentinta jud.din 2007 pt.acel teren?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Elena Popa , Avocat 13:31, 30 Noiembrie 2011
Nu are nicio sansa!
Stimat forumist,

Poate v-ar fi util să vă uitați și pe cele discutate pe acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...

Exceptând partea cu memoriul adresat Primăriei, sfatul meu este identic: nu trebuie să vă faceți probleme în legătură cu o proprietate constatată de instanță ca dobândită prin uzucapiune.

Cu stimă.

va doresc multa sanatate si folositi terenul ,avandu-l in proprietate ,dupa cum doriti . la multi ani.
dumitrugeorge a scris:

buna ziua tuturor!
va rog sa-mi spuneti la ce ma pot astepta in urm. situatie:
in fata casei socrilor mei era o straduta care ducea in camp(nu era circulata de nimeni, la cateva case mai incolo este un alt drum ce desparte casele de camp).Pe aceasta staduta vecinii aduceau tot felul de gunoaie,mortaciuni etc...Inainte de revolutie socrul meu a mers la primarie sa se planga de neintelegerea vecinilor .Persoana care l-a audiat l-a sfatuit sa inchida acea straduta si s-o foloseasca dansul.Zis si facut.A dus gunoiul respectiv in fundul curtii,a imprejmuit,a cultivat acel teren ,platind bineinteles impozit pt.el.
In 1997, eu si sotul meu ne-am construit casa in curtea socrului meu, noi folosind aceasta straduta ca si curte.Mentionez ca in tot acest timp nu ne-a deranjat ,nu a obiectat nimeni nimic.
In 2007 ,socrul isi revendica in instanta acel teren si cu uzucapiune il dobandeste printr-o sentinta jud.Tot atunci ne face act.vz-cump pt. imobilul construit de noi si curtea pe care o foloseam noi(acea straduta).
In ianuarie 2010 eu si sotul meu divortam, facem partaj voluntar,el,sotul renunta la tot in favoarea mea (avem copil care ramane in custodia mea).
Anul acesta am refacut(pe banii mei doar)cu mare scandal, gardul dintre mine si vecinul din fata casei.M-a reclamat la urbanism ca am construit fara autorizatie , fara acte pe pamant.Cand a aflat ca am acte de proprietate ,cadastru si toate autoriz necesare a luat foc.De atunci ma tot ameninta ca ma da in judecata pe motiv ca am ocupat abuziv acel teren.
La ce sa ma astept chiar daca exista o sentinta jud.din 2007 pt.acel teren?
Va multumesc!



In situatia supusa discutiei, recomandarea este sa stati linistita(plecand de la faptul ca detineti toate actele care va confera si va consfinteste dreptul), Altfel, ramane la latitudinea fostului sot sa intreprinda acele actiuni impotriva dvs.! Cu siguranta aveti de castigat din multe puncte de vedere si mai cu seama siguranta copilului care este incredintat pentru crestere si educatie... Daca acele organe abilitate dispun NUP, aveti latitudinea de a face o plangere prealabila pentru denunt calomnios!
buna seara si multumesc tuturor pt.raspunsul dat.
d-nul -tudorioan- cu fostul sot nu am nici un fel de probleme, este alaturi de mine in tot ce intreprind.El chiar mi-a sugerat sa chem vecinii in instanta pt. calomnie tinand cont de insultele, blestemele adresate mie si intregii familii(va doresc tuturor sa nu auziti ce auzim noi de 20 ani din gura acestor indivizi).
Din cate am citit pe aici pt. calomnie sunt pedepse mult prea mici,ca sa-mi petrec timpul prin tribunal.O sa-i tratez cu indiferenta pana o sa le pice cu tronc un alt vecin(asta e menirea lor in viata -sa faca rau tuturor!)

Alte discuții în legătură

Unde nu-i cap...vai de vecini!! danacoman danacoman Buna ziua tuturor ! Incerc sa redau cat mai scurt si cat mai clar situatia: cu multi ani inainte de revolutie (sincer nu stiu cati-eu sunt in acea curte din ... (vezi toată discuția)
Sfat necesar TonniY TonniY Doresc un sfat de la dumneavoastra: socrii mei au casa si pamantul de langa casa de peste 40 de ani, dar nu au acte pe acestea. Acum ar dori sa construiasca un ... (vezi toată discuția)
Titlul de proprietate licaelica licaelica socri mei au construit doua case pe un teren de 2500 m ,teren pe care il detine soacra mea 1250 m si verisoara ei de gradul 2 ,1250 m .mostenire de la bunicul ... (vezi toată discuția)