Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... co suplimentar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

co suplimentar

se poate efectua co suplimentar in anul urmator ? daca da, care este baza legala?multumesc anticipat!
Art.146 C.mun. prevede modalitatea de efectuare a concediului de odihnă, si anume:
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
.....