Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... amenda ANAF
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

amenda ANAF

buna ziua,
din cauza contabilului care a gresit calculele, si nu l-a declarat platitor de tva cand trebuia, tatal meu a fost amendat.Contabilul nu a reluat calculele tva de cand au stabilit ANAF ca ar trebui sa devina platitor, fapt pentru care tatal meu a fost amendat iar cu aproape 40.000 RON.
Daca nu plateste amenda (evident ca nu are cum) ce se intampla?
Amenda este pe II (intreprindere individuala)
ANAF va pune cel mai probabil poprire pe conturile bancare ale intreprinderii individuale, pana la acoperirea debitului, astfel ca, toate sumele incasate prin banca se vor duce in contul amenzii...
pai din cate stiu eu intreprinderea individuala implica raspunderea cu bunurile personale.
Asa este. AFP va incepe cep mai probabil cu poprirea conturilor in prima faza, dupa care va continua cu masurile de executare silita, pana la acoperirea totala a creantei. Avand in vedere ca amenda este de aproximativ 40.000 lei, deci sub pragul de 45000 lei prevazut de art. 3 pct. 12 din Legea 85 din 2006 privind procedura insolventei, probabil ca nu vor face cerere introductiva, decat in cazul in care tatal dvs. mai are si alte datorii si se depaseste valoarea-prag de 45.000 lei. Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar am mai vazut situatii in care AFP face plangere penala impotriva contribuabililor cu datorii mari.

Pe scurt, asteptati-va ca organele fiscale sa mearga pana in panzele albe pentru recuperarea sumei...