Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita fisc imobil in coproprietate
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita fisc imobil in coproprietate

poate fi executata silit de catre fisc locuinta unei persoane care nu este unic proprietar mai sunt inca trei, iar locuinta este obtinuta de la parinti prin act de vanzare-cumparare cu uzufruct ( una din persoane are datorii la TVA ,la impozit si la sanatate, de pe urma unei intreprinderi individuale)
Practic nu fiscul poate executa silit asupra conturilor bancare prin poprire pana la acoperirea creanţei.
dar persoana respectiva nu are conturi bancare ,are numai o Dacie din 2000 si dreptul de proprietar asupra imobilului impreuna cu inca trei persoane(mentionez ca intreprinderea individuala nu mai are stoc de marfa propriu, lucreaza cu marfa clientilor)
Practic, poate executa fara probleme cota parte a debitorului din acel imobil. Sau poate cere oricand partanajrea, atribuirea imobilului in patrimoniul debitorului, cu obligatia platii sultei catre ceilalti coproprietari.